- Inzerce -

CE François Couture: Derrière

CE François Couture: Derrière

Pan y Rosa Discos (https://www.panyrosasdiscos.net)

 

Derrière je album zvící jednoho improvizovaného tracku, které nahrál zvukový umělec z kanadského Quebecu, vystupující pod jménem CE François Couture. Jedná se o improvizaci na systém sestávající z několika do sebe zapojených mixážních pultů, propojených bez využití dalších efektů či nástrojů. Tedy velmi klasický (a možná i jaksi puristický) no input mixing board, prázdný mix.

CE François Couture předvádí v tracku dlouhém bezmála čtyřicet minut relativně klidnou a velice kontrolovanou hru na prázdný mix, neobvykle subtilní na hráče nepoužívající žádné externí efekty. Mohu se jen domnívat, že kontrolovaný zvuk je zde dosažen převážně prostřednictvím zřetězení několika malých pultů do sebe, což je zajímavá, neobvyklá technika.

Interpret prázdného pultu se vyhýbá bolestivým vysokým frekvencím či infrasonickému hučení nutícímu leckdy až k nevolnosti. Agresivních pasáží se také dočkáme, hlavně v závěrečné třetině, kdy se objeví typické “sólo” na potenciometr, vzápětí ale ce françois couture nabídne i zklidnění. Čtyřicetiminutová stopáž zavazbených zvuků je náročná posluchačská disciplína, na albu Derriére se ale podařilo vazby zkrotit a natlačit je do celku, který je pro průměrně trénovaného posluchače bez problémů uposlouchatelný.

Vazby vrnící ve spodním spektru vytvářejí chvílemi riffy, které jakoby hrálo nějaké elektronické didjeridoo, v horních polohách se často prosadí středy, řezavé tak akorát, jakoby prohnané přes distortion. Oblíbené pištění, blížící se zvuku zubní vrtačky, se na nahrávce téměř nevyskytuje. Pokud se občas zjeví, velmi rychle se ztratí, snad s výjimkou závěrečného pištivého finále, které je ale stále posluchačsky přijatelné.

Album Derrière má příjemný “analogový” zvuk. Snad ho jeho autor natáčel přímo do pásku (album vyšlo také na kazetě spolu s podobnou skladbou Devant u labelu La Cohu ) a magnetofonová páska tak vyměkčila všechny bolestivé neduhy vazbícího prázdného mixu. Stahujte přímo zde.