- Inzerce -

Christina Kubisch: Mono Fluido

Improtant Records (https://importantrecords.com)

Vydávání nahrávek, které by si posluchač poslechl doma v křesle či do sluchátek, není právě hlavní doménou Christiny Kubisch. Tato německá umělkyně (psali jsme o ní v HV 3/2009) spíše zkoumá, jak poslouchat jinak, a sluchátka – ovšem vlastní konstrukce – používá k tomu, aby lidem odhalila neslyšené frekvence, které nás obklopují. Dvě skladby na aktuálním disku jsou tedy trochu výjimečné – vracejí se k hudbě v konvenčnějším smyslu. Obě vznikly původně v osmdesátých letech, pro toto vydání je však autorka přepracovala. Titulní půlhodinový opus byl původně soundtrackem k filmu Liquid Movie režiséra a videoartisty Fabrizia Plessiho z roku 1980. Zvukovými zdroji jsou stěrače přejíždějící po předním skle auta, mávání plastovými trubkami ve vzduchu, flétny, na které sama autorka hraje, její dech a hlas. Žádná elektronika, jediným využitým efektem byla změna rychlosti přehrávání některých zvuků. Materiál vzniklý pro film Christina Kubisch poté ještě důkladně přemíchala. Hudba odráží téma filmu a zní skutečně tekutě. Z nekomplikovaného materiálu je namíchán proud hluboký a pomalu meandrující, v němž ucho přeskakuje z vrstvy do vrstvy.
Druhým kouskem na disku je devítiminutová Ocigam Trazom. Název sice vyvolává nějaké orientální asociace, stačí si jej ale přečíst pozpátku. Původně šlo o instalaci na výstavě věnované Mozartově opeře Kouzelná flétna. Návštěvníci na ní nosili speciálně upravená sluchátka, hrající podle toho, kde se zrovna nacházeli. V zaznamenaném výseku znějí syntetické plochy, ptáky i muezínovo volání k modlitbě (takže přeci jen ten orient). Na rozdíl od Mono Fluido není atmosféra ambientně zpomalená, imaginární návštěvník zmíněné výstavy se prochází svižnějším krokem a občas udělá překvapivou otočku. Magicky ovšem působí také.


Planeta Eraserhead

Performativita hluku v lynchovském projektu Xiu Xiu.

Zkouška sirén – Kam pro písně?

Staré a nové cesty ke zlidovění.

Zvuk a čas bez významových nánosů

Přitáhnout umělce formátu Klause Langa doprostřed Žižkova se nedaří zas tak často. Miroslavu Beinhauerovi a Atriu Žižkov se to povedlo a využili tuto příležitost naplno.

Most mezi dvěma světy

Žádná vanilka a žádná komfortní zóna v hudbě Hümy Utku.

Hermovo ucho – Art of Duo

Konfrontace jako modus operandi, naslouchání kozíma očima a další zprávy z Tokia.

Ensemble Terrible deset let na scéně

O studentském tělese, které je zároveň intermediální platformou.

Michal Kořán: Endemitní modrá ještěrka

Od xeroxu a propisotu k bandcampové knihovně. Rozhovor se stočí i k přednostem sluchátek a důležitosti vypalování alespoň malého počtu CD-R.

Zkouška sirén – hudba z rukavičky

Technologické ambivalence Laetitie Sonami

Slzy jsou v pořádku…

S Ondřejem Skovajsou o romských písních a projektu Giľora.

Operní pocta „odlišné“ prominentce

V díle o tíživém osudu Rosemary Kennedyové otevírají tvůrkyně důležitá témata, které akcentují zvukově atraktivní hudební složkou.