- Inzerce -

Dodávkou orat vinyl

Psychedelická jízda po uzavřených smyčkách gramofonových desek… a k tomu kolize rádiových vln.

Umělecká jednotka Staalplaat Soundystem vznikla kolem nizozemského vydavatelství hledačské elektronické hudby Staalplaat, nikoliv kolem stejnojmenného berlínského obchodu s deskami. Aktuálně vydanou nahrávku ale s Berlínem spojuje prvotní inspirace, totiž chování autorádia při průjezdu kolem berlínského rozhlasového a televizního vysílače Funkturm. Ladění stanic se tehdy zhostila vyšší moc…

Auta, desky a rádio hrají hlavní roli i v koncertní prezentaci zvukové instalace Yokomono, kterou Staalplaat Soundsystem již roky rozvíjí a která v roce 2006 získala čestné uznání na linecké přehlídce Ars Electronica. Jde o desky s neobvykle rytými drážkami a staré gramohračky, jimž se ze zřejmých důvodů přezdívá Vinyl Killers. Autíčka mají podobu slavného hippie Volkswagenu a na podvozku kromě koleček přenosku. Jezdí všelijak a jak napsal jeden majitel pod svým YouTube videem, „své lepší desky byste jim nesvěřili“.

Staalplaat Soundsystem jim tentokrát předhodil desky s uzavřenými drážkami – pětapadesát na každé straně, tři desky (i když doprovodné foto ukazuje o jednu víc), deset autíček, jejichž jehlu není nijak snadné umístit, kam by hudebník chtěl. Prvek náhody, který lze přirovnat k DJingu poslepu, navíc posiluje skutečnost, že autíčka jsou na baterky, tudíž časem začnou – každé jinak – zpomalovat.

Ani to tvůrcům nestačí. Do autíček „vlezli“ a vestavěné repráčky vyměnili za FM transmitery. Krátké vlny jsou přenášeny do radiopřijímačů, jež slouží jako PA systém a slábnutí baterek mění nejen rychlost, ale i frekvenci vysílaného signálu. Signály spolu navíc interferují a výsledek je zcela nepředvídatelný – jako když si ladíte autorádio pod berlínskou Fernsehturm. Zvukovou krajinu, v níž není nouze o předpokládatelné smyčky a praskání, tak doplňuje náhodná koláž útržků rozhlasových melodií od klasiky po rock’n’roll.

Celek je podmanivý a vyvolává vzpomínky na to, jak jsme kdysi s mou první kapelou na svébytně se chovající basové kombo ulovili aktuální rozhlasovou reportáž o smrti princezny Diany, nebo na pirátské album japonských Les Rallizes Denudes, jež se v okamžiku gradace řezavých kytarových vazeb překlápělo do hladkosti easy-listening rádia. (Když vyšlo „oficiálněji“, tyhle okamžiky na něm chyběly.)

Jeden poslech jsem absolvoval v předpůlnoční únavě. Mikrospánky doplňované mikrosny se míchaly s náhodným diskžokejstvím FM transmiterů tak, že se mi místy rozmazávala hranice mezi tím, co mi do hlavy vstupuje z reproduktorů, a tím, co se mi v ní rodí asociacemi. Psychedelie, říkám si nakonec s myšlenkou na typ účinkujícího auta. Podobný zážitek nelze nedoporučit. Hurá na Bandcamp, stáhněte album za libovolnou cenu, počkejte na soumrak a pak už jen hodinu a čtvrt cestujte v nepravidelných kruzích.

Staalplaat Soundsystem: Yokomono Live
Staalplaat
(staalplaat.bandcamp.com/)