- Inzerce -

Hauntology House

„Tvůrci na scéně nezávislých počítačových her začínají přirovnávat svá díla k hudebním albům. Já jako hudebník na to jdu z druhé strany – vždy jsem chtěl natočit album, které byste mohli hrát jako hru.“ Těmito slovy uvádí australský hudebník a multimediální tvůrce Tom Ellard svůj aktuální počin, který nese název Hauntology House a který vznikl při příležitosti festivalu v Adelaide.

Ellard plave ve vodách experimentální hudby a médií od konce 70. let, kdy se zrodila skupina Severed Heads, jejímž jediným stabilním členem dodnes je. V hudbě  „Uťatých hlav“ hrály od počátku hlavní roli magnetofonové smyčky a hlučící syntezátory, postupně doplňované standardnějšími hudebními prvky a také vizuálními prvky, jako byl třeba video-syntezátor.

Hauntology House je počítačová hra, v níž nemusíte postřílet nepřátelské vojáky nebo v čemkoliv závodit. Ocitáte se v tajemném prostoru, trochu vědeckém centru, trochu rozhlasové stanici. Po zemi se válejí papírky s nejasnými vzkazy, ženský hlas občas hlásí přesný čas. Na stolech najdete spoustu antikvárních magnetofonů a gramofonů a s nimi začíná to pravé hauntologické zabíjení času. Můžete si vyhrát s kolážemi, některé magnetofony mají proměnlivou rychlost přehrávání, jiné můžete v prostoru posouvat. Když to budete dělat dostatečně dlouho, možná trefíte kombinaci otvírající dveře do králičí díry jako z Alenky v říši divů, tedy do další úrovně. Tam začíná hra nabírat na surreálnosti, v hlavní roli jsou ale stále zvuky.

První úroveň hry lze hrát online, pro další je třeba stáhnout, což je obojí možné zdarma do konce dubna na stránkách Australian Broadcasting Commission. Na festivalu Adelaide skupina Severed Heads také vystoupí živě a ve spojení s AtomTM. V programu vedle nich najdeme Laurie Anderson, Kronos Quartet, Daniela Lopatzina s Timem Heckerem a Nicka Cavea.

Pokud si chcete poslechnout archivní i nové nahrávky Severed Heads a spřízněných projektů, lze se obrátit na stránky sevcom.com, které Tom Ellard jako velkorysý archiv. Za přečtení stojí i jeho glosy na různá témata, třeba „pěkné“ vzpomínky na předskakování slavným Kraftwerk.