- Inzerce -

Hudební projekce na Radiu Wave

Jiří Špičák, který je čtenářům HIS Voice dobře znám, rozjíždí od tohoto týdne nový pořad na vlnách Českého rozhlasu Radia Wave. Co lze čekat od jeho nového Meotaru (tak zní název)?

“Pořad Meotar se zaměřuje na abstraktní hudbu, která přesahuje formální hranice běžných popových skladeb a stimuluje imaginaci posluchače. Právě pojem imaginace je, jak napovídá i název Meotar, zásadním motivem pořadu. Jde o hudbu, která vyvolává filmové asociace, konkrétní film si ale posluchač tvoří až ve své mysli. Hudba hraná v pořadu Meotar je kompletní až v okamžiku, kdy se posluchač probírá asociacemi, které v něm zvuk vyvolává. Slovo meotar budí zdání projekce – jde ale spíš o projekci psychickou, o obrácení se do sebe.
Dramaturgie tohoto pořadu není omezená žánrově, prakticky jediným pojítkem pouštěných skladeb je právě ona schopnost posouvat posluchače do světa vlastní fantazie. Logicky z toho ale vyplývá, že v Meotaru neuslyšíte indie rockové kytary ani popové balady. Spíše se dostane na neuchopitelnou experimentální elektroniku, hauntologické pokusy, krajní projevy podivného folku nebo koncept takzvaných imaginárních soundtracků.
Meotar je hudební pořad, ve kterém skladby plují ve vzduchoprázdnu, spojují se jedna v druhou, pomáhají posluchačům vytahovat na světlo jejich dávno zapomenuté vzpomínky z dětství nebo přetvářet minulost. Pořad Meotar představuje hudbu v podobě, ve které plní jeden ze svých nejstarších účelů – totiž nabízet útěk ze všední reality, budovat fikční světy a sloužit eskapismu.”

Laďte každou středu od 19:00 a promítněte se do hudby.