- Inzerce -

Insub Meta Orchestra: Archive #2

Insub Meta Orchestra: Archive #2

Insubordinations (https://www.insubordinations.net)

 

Spolupráce na velkém hudebním tělese je pro experimentální hudebníky velmi specifickou disciplínou náročnou po všech stránkách. Švýcarský Insub Meta Orchestra, jenž založili tvůrci z kruhu okolo netlabelu/labelu Insubordinations, ale zatím vypadá jako v této kategorii velmi slušně zvládaný projekt. Od svého vzniku v roce 2010 eviduje okolo pětačtyřiceti hudebníků především ze švýcarské experimentální scény, vyvíjí v rámci možností stabilní koncertní činnost a v létě loňského roku uspořádal své již druhé nahrávací session, jehož vybrané výsledky prezentuje nyní volně stahovatelný titul Archive #2. Natáčení na přelomu loňského srpna a září se zúčastnilo šestatřicet hudebníků, mezi novými tvářemi si tu nelze nevšimnout například ostříleného klavíristy a skladatele Jacquese Demierra. 

Oproti prvnímu albu (je též ke stažení na témže labelu) přináší toto nové pouze dva, ale o to rozsáhlejší kusy. První je vlastně jeden mnohobarevný drone, který celé těleso velmi disciplinovaně rozvíjí a graduje. V jednolitý proud se zde propojuje řada akustických i elektronických nástrojů a s nimi spojené běžnější i velmi nekonvenční techniky hry. Druhý celek již více přiznává podstatu improvizačního tělesa, jeho instantní forma i dynamický vývoj je členitější a překvapivější, častější jsou konkrétnější vstupy jednotlivých nástrojů či menších skupinek. Již od úvodní šumově rachotivé pasáže je tu však hlavním zdrojem potěšení pocit hutnosti a hustoty celkového zvuku, byť se zrovna odehrává třeba velmi neurčitě v pianissimu. Přestože může jen těžko opustit představu souboru, který se nevejde jen tak na ledajaké pódium, zvuk samotný se posluchači umí vetřít do hlavy poměrně intimně až delikátně.

Nelze říci, že by nahrávky Insub Meta Orchestra byly nějak zásadně novým příspěvkem do diskuze o možnostech improvizace ve velkých obsazeních, ale každopádně stojí zato se s těmito materiály přinejmenším seznámit.