- Inzerce -

ISZ: Spheres

ISZ: Spheres

Audiotalaia (https://www.audiotalaia.net)

 

Digitálním manipulacím s terénními nahrávkami se věnuje řada umělců různými způsoby. Kolumbijský hudebník Miguel Isaza si s nimi dokáže pohrát s opravdovým perfekcionismem. V jeho nejnovější publikované kompozici Spheres jsou původní surové záznamy různých prostorů a kovových objektů až v nejspodnějším, téměř latentním plánu, v centru dění jsou pak zvukové kreace vzniklé jejich velmi sofistikovanými úpravami, rozličným frekvenčním filtrováním či granulační syntézou.

Na necelých osmatřiceti minutách se zde občas prozkoumává hranice mezi tichem a zvukovým děním v krajních oblastech námi vnímatelného spektra, jindy vzniká hustší struktura osobitých pomalu se proměňujících ploch, k nimž se staví do kontrastu krátké zvukové záblesky. Ke gradacím nepřispívá ani tak klasický dynamický růst, jako spíše přidávání na rezonanci dlouhých tónů, nebo občas i náhlé razantnější vstupy perkusivnějších prvků.

Snahy ukotvit svou představivost v poněkud klišovitých tématech pro ambientní hudbu, jakými bývají vesmír, temný tunel pod městem, tovární hala či třeba liduprázdná horstva, zde rychle selhávají. Autorovo soustředění na zvukový proces samotný se všemi jeho nuancemi ve frekvencích a timingu je pro posluchače velmi nakažlivé, mezi ním a hudbou nestojí žádná překážka v podobě programu či doporučeného způsobu interpretace. Přes povětšinou pomalejší vývoj si skladba udržuje neustálé napětí, téměř kdykoliv se mohou objevit překvapivá řešení a vždy v exkluzivních barvách. Celá nahrávka je navíc na stránkách netlabelu Audiotalaia volně k poslechu i ke stažení.