- Inzerce -

Jan Faix: Opět novinky na Audition Records

Narazíte-li na intrenetu na netlabel Audition Records a stáhnete si některé z tam publikovaných a většinou velmi zdařilých alb, je dosti pravděpodobné, že se pro tuto stránku nadchnete a čas od času ji znovu zkontrolujete. To vás ale zase brzy může přestat bavit, neboť zatímco jiné netlabely vykazují poměrně pravidelně základní známky života, tento server se občas podezřele dlouho jeví jako neaktivní. Trpělivé čekání ale přinese odměnu.

 

Třeba i několikaměsíční fázi mlčení pak prolomí pořádná dávka nových titulů, naposledy v březnu se jich objevilo naráz rovnou šest a jen těžko lze mezi nimi vybírat nějakého favorita. Někoho osloví retrospektivní ohlédnutí za produkcí jedné z nejslavnějších španělských experimentálních vokalistek, Fátimy Mirandy, jiné posluchače si dozajista najde zvukově přepestré gramofonové kouzlení Dietera Kovacice aka Dieb13 (známého též z pražských koncertů s mnoha improvizátory).

 

Časově nejrozsáhlejší položkou (107 minut) je pak informačně velmi bohatá kompilace z nahrávek vydaných na vídeňském vydavatelství klingt.org spravovaném mimojiné též výše zmíněným gramofonistou. Najdeme na ní vedle dalších pozoruhodných nahrávek i záznamy spoluprácí tak zvučných jmen, jako jsou Angélica Castelló – Matija Schellander – Okkyung Lee, Kai Fagaschinski a Klaus Filip nebo Christof Kurzmann a Burkhard Stangl. Dohromady jde tak zase o jedny z mála snadno dostupných a stále otevřených dveří pro průzkum soudobé experimentální scény. Volně stahujte na adrese www.auditionrecords.com/ar019.html.

 

Na začátku loňského roku se mexický hudebník Julian Bonequi, zakladatel labelu Audition Records, rozhodl vytvořit novou platformu pro mapování soudobé evropské improvizace a činí tak nadále více než dobře.