- Inzerce -

Kid606: Recollected Ambient Works Vol. 1.5 : Discreet Music

Když se řekne Kid606, vybaví se většině příznivcům taneční scény desítky velmi stylově různorodých nahrávek a projektů pocházejících od venezuelského hudebního světoběžníka  Miguela Trosta De Pedra. Dlouhá řada jeho kooperací, provázejících jeho tvorbu od roku 1998, zahrnuje jména a projekty jako Omnibot, Pisstank, Tigerboy, Christoph De Babalon, Com.A, Timeblind, DJ Rupture, Dalek, Sister Nancy a další. Ty žánrově obsahují glitch, IDM, techno i breakcore. V dubnu letošního roku však Kid606 překvapil akademicky nazvanou nahrávkou Recollected Ambient Works, Vol. 1.5 Discreet Music, kterou vzdává poctu Brianu Enovi, zakladateli ambientní hudby. Kid606 přitom sám podnikl introspektivní cestu do vlastního nitra, kdy popisuje svoji tříletou osobní anabázi provázející jeho putování napříč kontinenty. Rodák z venezuelského hlavního města Caracasu se původně vydal směrem na sever do San Diega a později do San Franciska. Když se o několik let později nakonec ocitl v německé metropoli Berlíně, kde posléze zazářil na zdejší taneční scéně v čele se známým klubem Berghain, pravděpodobně ani on sám netušil, jak vyčerpávající může být tento na první pohled lákavý svět. Nebylo to poprvé, kdy se Kid606  vydal na hudební výlet do typicky ambientních končin.

Brian Eno svoji ambientní prvotinu Discreet Music vydal v roce 1975 a teprve v  následující nahrávce ji stylově pojmenoval. Nikdy se netajil tím, že důležitou roli v jeho hledání hudby, která by zněla ztišeně na pozadí, a přesto si dokázala zjednat soustředěnost a pozornost posluchačů, sehrál francouzský skladatel Eric Satie žijící na přelomu 19. a 20. století, mimo jiné dvorní skladatel Řádu Růže a Kříže, a jeho koncept furniture musique, jímž mínil zvuky na pozadí či okolního prostředí.

Kid606 na svém ambientním albu vzdává hold Brianu Enovi a vytvořil líbivou a poslechově přitažlivou cover verzi Discreet Music. Z nahrávky lze slyšet i cítit, že autorovi velmi záleželo na tom, aby bylo na první poslech patrné, k jakému odkazu se hlásí. Na rozdíl od Enova originálu je zvuk velmi čistý a průzračný, nerozpadá a netřepí se, tak jak to známe z mnoha stovek ambientních nahrávek posledních deseti let. Album, které vyšlo pouze jako download, obsahuje ještě další skladbu, osmdesátiminutovou Sidereal Bedtime Version, svým názvem patrně odkazujícím na známou skutečnost, že Brian Eno napsal svoji Discreet Music upoutaný na lůžko při rekonvalescenci z dopravní nehody. V této skladbě se tok zvuku ještě více ztišuje a zpomaluje, až téměř k nehybnosti. Kid606 na svém albu předestřel svůj vnitřní svět a rozhodl se, že se o něj podělí se svými tancechtivými příznivci, pro které může být tato nahrávka buď inspirujícím objevem, anebo stěží pochopitelným počinem téměř dvouhodinové nudy bez jakékoliv výrazné akce.

 

Kid606: Recollected Ambient Works Vol. 1​.​5 : Discreet Music

(https://kid606.bandcamp.com)