- Inzerce -

Kode 9 + Spaceape: Killing Season

Kode 9 + Spaceape: Killing Season

Hyperdub (https://www.hyperdub.net)

 

Zdá se, jako by si tímto svým posledním počinem Stephen Samuel Gordon, známější hudební veřejnosti pod pseudonymem Spaceape (či Space Ape) předpověděl svoji blížící se smrt. Je patrné, že tento londýnský raper s africkými kořeny, už o své zákeřné chorobě věděl delší dobu a tato poslední práce jen završuje či možná dokumentuje jeho poslední dny na tomto světě. Jednoznačně ústřední skladbou celého EP je klipově rozpracovaná Devil Is A Liar, která svým symbolizovaným leitmotivem maskovaného démona/ďábla, tak trochu navazuje na Spaceapovo sólové minialbum Xorcism, ovlivněné haitskou domorodou hudbou, plnou chaotických perkusí a démonolátrie, přetavené do současného hudebního jazyka. Jméno celého EP, Killing Season, je pro jeho smrt taktéž příznačné, i když k jeho vydání na značce Hyperdub došlo až těsně po ní. Faustovské téma je stále všudypřítomné.
Spaceapův hypnoticky nezúčastněný vypravěčský flow je hlavním spojujícím vláknem pro jeho stěžejní práce s producentem a muzikologem
Steve Goodmanen aka Kode 9, s nímž definovali před lety dubstepovou kulturu. Nejprve albem The Memories From The Future z léta páně 2006, volně navazující na legendární bestseller Ericha von Dänikena, redigující klasickou konveční historii na historii iniciovanou návštěvníky UFO z vesmíru. I když jejich druhé album Black Sun, už více okupovalo abstraktnější odnože elektroniky, až mysticky hutné subbasy a klapavé perkuse hráli pré i zde. Od té doby se dubstep stal nadužívanou a zprofanovanou škatulkou, která dokázala pozřít všemožné elektronické žánry, které se podřídily jeho diktátu a poté byly opět vyplivnuty do éteru hudebních stanic a kritiků. Nicméně jeho iniciátoři Kode 9 a Spaceape měli od samého začátku něco navíc – koncepci a originální přístup, které však producentům, dnes hlásící se k jejich odkazu a navazující na premisy žánru bohužel často chybí. Ať už je to jakkoliv. Tělu budiž země lehká. Duše však žije dál.