- Inzerce -

Lubomyr Melnyk: The Voice of Trees

Lubomyr Melnyk: The Voice of Trees

Hinterzimmer (www.hinterzimmer-records.com)

 

Tohle album sice vyšlo již v listopadu 2011, byla by ale škoda se o něm nezmínit. Kanadský skladatel a klavírista ukrajinského původu Lubomyr Melnyk sám sebe označuje za nejrychlejšího pianistu světa, jeho hra ale není samouúčelným cirkusem. Melnyk v relativní izolaci již léta rozvíjí jedinečný styl hry nazvaný kontinuální hudba, který lze přirovnat snad jen k saxofonové hře Roscoa Mitchella, který díky ovládání cirkulačního dýchání během celého koncertu nepřeruší své „hady“ ani jedním nádechem. Stejně neúnavně znějí i klávesy piana pod Melnykovými prsty. Místy má posluchač dojem, jako by hrála pianola, přístroj, který na základě děr v roli papíru mačká krkolomné kombinace kláves piana místo hráče.

Melnyk, oddaný průzkumu fyzických mezí hry na klavír, pracuje s průzračně čistými akordy, libými a drobnými melodiemi a postupně rozvíjenou repeticí. Kruhy soudobé vážné hudby jej považují za svérázného epigona Steva Reicha, Terryho Rileyho a Charlemagna Palestina, to je ale přílišná bagatelizace. Melnyk obývá vlastní svět, fyzičtější, introvertnější, dalo by se říci, svět, v němž ryzí čin je nad všechny teorie.

The Voice of Trees poprvé vyšlo, stejně jako mnoho Melnykových děl, v omezeném nákladu na CDR. Jedná se o záznam hudby napsané v roce 1983 pro taneční představení choreografky Kiliny Cremony. Kromě Melnykova klavíru zní z nahrávky i tuba Melvyna Poorea, budoucího člena německého ansámblu Zeitkratzer. Oba nástroje slyšíme v několika vrstvách. Nejprve Melnyk a Poore nahráli základní stopu. Na druhý pás natočil Poore další tubový part, konečná nahrávka je mixem obou synchronně hrajících pásů, do jejichž zvuku hráči společně přitočili další part. Slyšíme tedy tři vrstvy tuby a dvě vrstvy klavíru. Výsledek je oslnivý: krystalicky čistý zvuk klavíru tvoří bohaté rytmické předivo a posmutněle znějící tuby se starají o táhlé melodie s náznaky chorálů a fanfár.

Je skvělé, že bernský Hinterzimmer specializovaný na hudbu samorostů, jako jsou Ghédalia Tazartés a Strotter Inst., toto album vydal. Lubomyr Melnyk se ocitl v katalogu, kde mu to sluší a kde se k jeho dílu dostanou noví konvertité, kterých, jak doufám, nebude málo. Toužíte-li pořídit tomuto skvělému albu sourozence, navštivte Melnykův online shop na https://continuouspiano.com.