- Inzerce -

Meier – Hanes – Amberg: Staggered Twisted Angled

Je libo porci energického elektrifikovaného free jazzu? Toto švýcarsko-americké trio ho na své desce nabízí míru vrchovatou.

Jak bohaté aktivity vyvíjí vydavatelství Wide Ear Records sídlící v Zürichu, si lze snadno ověřit na jeho webu či rovnou průzkumem diskografie na bandcampovém profilu, na němž se za osm let existence nashromáždilo již pětačtyřicet titulů. Bubeník David Meier patří k nejužšímu teamu okolo této značky a působí v řadě projektů a kapel. Letos v únoru spatřilo světlo světa také album jeho sestavy s hráčem na dechové nástroje, krajanem Eliem Ambergem (zde tenorsaxofon), a s americkým baskytaristou Simonem Hanesem, jehož také jako skladatele či aranžéra najdeme na deskách i z proslulých labelů jako Tzadik či Ipecac.

Trojice hráčů výrazově splňuje všechny standardní žánrové podmínky pro improvizovaný free jazz, na sedmi kusech o délce od dvou a půl po bezmála třináct minut perfektně komunikuje na všech úrovních dynamiky a intenzity. Narazíme tu často na power pojetí s chrčivými saxofonovými hady a divokou rytmikou, ale i na potichlé a zajíkavé průzkumy detailních mikromotivů. Na osobitosti dodává této formaci především Hanesova razantní baskytara s místy až punkovým nádechem. Trsátkovou hru doplňuje místy také zkreslení a basový syntezátor. Může se i zdát, že bicí a saxofon spíše dokreslují a rozšiřují prostor, jenž basa primárně tvaruje.

Studiová nahrávka pořízená v listopadu roku 2018 v Brooklynu má přitom precizně ošetřený zvuk. Takže nic nepřekáží, abychom se mohli do této čtyřicetiminutové jízdy pustit.

Meier – Hanes – Amberg: Staggered Twisted Angled
Wide Ear Records (https://www.wideearrecords.ch)