- Inzerce -

Mutanti hledaj východisko: Demo 2010

Zatímco ve světě získal hip-hop během svého vývoje mnoho podob, v české kotlině se většina protagonistů tohoto stylu uzavřela do poněkud uniformního výrazu. O to příjemnější je pak setkání s umělci (v Čechách vzácného druhu), kteří dokáží k hip-hopovým zásadám i přímo k sobě přistupovat s nadhledem a s humorem.

Pod názvem Mutanti hledaj východisko vystupují dva spolužáci z  pražské DAMU, raper a textař Jan Vejražka a Jiří Konvalinka, který má na starost instrumentální složku (známý je též jako hráč na elektrifikované housle v pozoruhodné formaci Vložte kočku).

Jejich půlhodinová debutová nahrávka, pojmenovaná prostě Demo 2010, překvapuje již svým zvukem. V době přehnaně komprimovaných “dunících” desek je příjemně neokázalý. O to drzejší je na albu sampling z cizích nahrávek, či parodování prezentace přebujelého ega tak typické pro řadu českých hoperů (“můj styl je high, z mý síly sere každej Jedi“). V  textech je možné nalézt rozličná vtipně absurdní gesta, nonsens, pohrávání si s lidskými úchylkami, pop-kulturními fenomény nebo s  historií českého hip-hopu, když například na dávné hrdé tvrzení kapely Chaozz “jsme, co jsme, a děláme, co děláme” reagují Mutanti otázkou: “Proč tu jsme a proč děláme, co děláme?”.

Na každém ze zatím poměrně malého množství odehraných koncertů (nechyběli už ale například na letošním festivalu Sperm) zaujali publikum také osobitou pódiovou prezentací ve speciálních mutantích kostýmech. Při další živé akci je můžete přistihnout v pražském klubu Futurum 26. května, do té doby si můžete jejich tvorbu snadno naposlouchat. Demo 2010 lze totiž stáhnout zdarma na stránkách sympatického netlabelu Landmine Alert.