- Inzerce -

Ostravské opery v Praze

Pokud jste nestihli v červnu zajet do Ostravy na festival NODO, máte možnost napravit to 2. listopadu. V rámci festivalu Ostrava v Praze budou totiž Pražákům až pod nos doručeny tři komorní opery, které byly nastudovány péčí Ostravského centra nové hudby. V Divadle Komedie uvidíte tyto kousky:

Salvatore Sciarrino: Infinito Nero z roku 1998, operu inspirovanou nevšedním příběhem Marie Maddaleny de’Pazzi, která žila okolo roku 1600 a která své mystické, děsivé vize „diktovala“ ve stavu nepříčetnosti osmi novickám. Hlavní roli ztvární budapešťská mezzosopranistka Katalin Károlyi.

Julius Eastman: Macle, čistě vokální kompozici pro čtyři hlasy. Při jejím provedení se vespolek zpívá, mluví, křičí, šeptá, směje atd. Eastman také působil i v nekonvenčním prostředí newyorské hudební scény jako buřič a svůj život dožil jako zapomenutý bezdomovec. Jeho skladby jsou dnes postupně znovu objevovány. Julius Eastman složil Macle na závěr roku 1971 pro evropské turné Kotíkova S.E.M. Ensemble, u jehož zrodu stál.

Petr Kotík: Master-Pieces / Mistrovská díla s libretem na základě textu Gertrudy Stein, konkrétně její přednášky z roku 1936 „Co jsou mistrovská díla a proč je jich tak málo“. Jde o úvahy o povaze tvůrčího procesu, uměleckých dílech, na která se díváme jako na díla mistrovská. Opera Mistrovská díla je meditace, konverzace, zčásti přednáška a monolog, přerušovaný třemi vypravěči. Letos byla opera s velkým úspěchem uvedena v Bohemian National Hall v New Yorku ve scénické realizaci Jiřího Nekvasila a Davida Baziky, kteří ji přenesou s newyorskými sólisty do Divadla Komedie.