- Inzerce -

Ostrock

Přestože dnes se už ve spojení s geografickým umístěním naší republiky používá téměř výhradně termín střední Evropa, dřív tomu tak rozhodně nebylo, a pokud ne geograficky, politicky jsme byli naplno součástí Evropy východní. Týká nebo týkalo se to i hudby. Té často víc, než nám bylo zdrávo.

Zaujalo mě, že ačkoliv se nikde neoperuje termínem westrock, nebo třeba middlerock – eastrock, anebo ještě lépe a zvukomalebněji ostrock, už je označení pod kterým si každý leccos představí.

Já třeba křepčícího Karla Vágnera s mrožím knírem, nebo klátící se Katapult se šňůrami zkroucenými jako prasečí ocásky. Kdo chce zapátrat trochu dál a připomenout si giganty, jakými byli například Locomotive GT, nebo Puhdys a další monstrozní borci ostrocku, může se podívat na https://www.eastrock.cz/.

Nalezne tam přehled rockových kapel východního bloku se zvláštním zřetelem na průkopníky metalu – z našich českých hudebníků namátkou Arakain, Vitacit nebo Torr, ale můžete si připomenout i sovětské výtečníky Čornyj kofe, nebo Mašina Vremeni. Bohužel u jednotlivých hesel nejsou audiosoubory a tak hudbychtivý milovník jugoslávského metalu musí pokračovat na nabízené linky. Je to pokus, který potěší, a doufám, že se server bude ještě rozrůstat a košatět. Již máme dost nepřátelského a sveřepého zahraničního metalu!

Vivat ostrock!