- Inzerce -

PAF v Olomouci

Přehlídka animovaného filmu v Olomouci je po jedenácti letech své existence důležitou součástí kulturního života. Ti, kdo se zajímají o současné umění a média, už vědí, že na ní zdaleka nejde jen o kreslené filmy, ale že jde po širších souvislostech toho, co se pod slovem animace může skrývat. A čtenáři HIS Voice zase vědí, že se do programu pravidelně dostávají zajímavá jména z hudební či audiovizuální branže. A letos tomu není jinak. V několika olomouckých prostorách proběhnou projekce, přednášky, workshopy, to vše rozdělené do několika sekcí.

Sekce Animace urbanismu je věnována protínání dvou tvůrčích oblastí se zdánlivě odlišným měřítkem – animaci a urbanismu. Série přednášek, projekcí, prezentací a instalací nabídne několik úhlů pohledu na jejich vzájemný vztah, který se odvíjí nejen na poli inspirace a interpretace, ale i formou intervence či dokonce v samotné koncepční rovině. Kromě zajímavých hostů se budou promítat i pásma krátkých, veselých i melancholických filmů zaměřených na s urbanismem související témata, jakými jsou například zahrádkářské kolonie, každodenní život ve velkoměstě, transport a navigace a další. Programová sekce PAF Rewind je letos zasvěcena internetovému umění. Jejím cílem je také především seznámení se současnou českou netartovou scénou.

Sekce Živá animace se obrací ke sledování aktuálních tvůrčích počinů a různorodých technologických přístupů od performance s 16mm filmem, přes živě programované generování obrazu až po význam tmy během koncertu v kině. A právě v této sekci se můžeme těšit na hudební zážitky. V Kině Metropol odehraje koncert britský hudebník a vizuální umělec Mark Fell, který bude kromě toho zastoupen také audiovizuální instalací. Speciální událostí, která se uskuteční v barokní Kapli Božího Těla, bude dvojkoncert finského představitele elektronické hudby Vladislava Delaye a slovenského hudebníka a producenta Ink Midgeta, kdy oba koncerty sestavené z materiálu aktuálních desek proběhnou uvnitř projekčně nasvícené a animované kaple. Zatímco, Fell, Delay i Ink Midget se pohybují ve světě víc či méně pravidelných rytmů, francouzští Metamkine patří od osmdesátých let k průkopníkům audiovizuální improvizace. Zvuková stránka, za kterou stojí především Jérôme Noetinger je nepředvídatelným proudem zvukových ploch, s níž koresponduje filmová performance prostřednictvím projekce z několika 16mm promítaček.

Program festivalu najdete zde