- Inzerce -

PonavaFest proběhne letos jako série menších koncertů od května do srpna

Doba nepřeje velkým událostem, a tak úspěšný festival PonavaFest, který vloni hostil bezmála 4 000 lidí, tentokrát mění podobu na sérii úzkoprofilovějších koncertů, které se budou konat od května do srpna.

Tisková zpráva: Zatímco většina kulturních akcí byla zrušena, organizátoři PonavaFestu, největšího festivalu v centru Brna, se rozhodli letošní, již pátý ročník realizovat jako sérii menších volně přístupných akcí. Festival tak letos proběhne pouze na jedné z pěti původně plánovaných stagí. Některé koncerty se budou také streamovat. První díl festivalu s podtitulem Eine kleine Nachtmusik se odehraje již tento víkend, v noci z 23. na 24. května, a zaměří se na experimentální tvorbu a hlasy ptáků lužáneckého parku.

První programový blok koncertů se tak koná v nezvyklý čas od 22:00 do 05:00. Na přírodní scéně v lužáneckém parku poblíž restaurace Ponava se vystřídá hned několik experimentálních umělců. Vzhledem k nočnímu času budou účastníci většinu produkce poslouchat ve vypůjčených sluchátkách nebo jako online stream, a můžou se tak rozprostřít po celém parku, aby byly dodrženy hygienické předpisy.

Vstupné na akci bude dobrovolné, zpoplatněno bude jen zapůjčení sluchátek. Vzhledem k jejich omezenému množství je možné sluchátka rezervovat na stránkách festivalu.

Line up prvního večera se zaměří na hudbu současného okamžiku. Nevšední zážitek zahájí ve 22:00 minimalistické hudební meditace IrenyVojtěcha Havlových na starobylé violy da gamba a na piano.

Ve 23:55 představí svou hudbu i ticho hudební duo Palagrachio: Peter Graham (doc. MgA. Jaroslav Šťastný, Ph.D.) „si bude hrát” na klavír a Ivan Palacký na amplifikovaný pletací stroj a další neobvyklé předměty a zvuky z okolí.

V 1:30 se posluchači budou moci zasnít do noisovějšího okénka „akustické elektroniky” mosteckých Eine Stunde Merzbauten.

Od 3:00 vytvoří skladatel filmové a scénické hudby, performer a umělec Tomáš Vtípil speciálně pro PonavaFest 2020 zvukový projekt pracující s hlasy a zvuky ptáků, kterými zpřítomní zvukovou krajinu nočních Lužánek formou intenzívní „deep listening“ události.

Celý koncert budou posluchači moci zhlédnout i ze svých domovů.

Akce se koná pod záštitou náměstka primátorky Bc. Tomáše Koláčného a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Brna. Partnery festivalu jsou TIC Brno a Veřejná zeleň města Brna.

Vstupné dobrovolné, zapůjčení sluchátek: 200 Kč (+ 500 Kč záloha), rezervace sluchátek zde.