- Inzerce -

Promute: Drone of the Norns

Promute: Drone of the Norns

Silber Records (https://www.silbermedia.com)

 

Američana Shauna Sandora, jenž se především pod pseudonymem Promute věnuje různým hrátkám s elektronickými, elektroakustickými i akustickými hluky, ocenil v minulosti například i v HIS Voice Petr Ferenc (viz recenze) za to, že svůj noise produkuje méně standardními cestami, než jsou ty, jež nabízejí běžně vyráběné a dostupné efektové krabičky. Nyní poměrně čerstvá nahrávka ukazuje, že ani tyto prostředky nejsou Sandorovi úplně cizí, ale že to rozhodně není na škodu. Obsahuje jedinou, ale zato čtyřicetiminutovou dronovou plochu, z níž čiší autorova sebejistota stejně jako z jeho jinak pojatých zvukových dobrodružství.

Drone zde začíná více elektronicky a pomalu graduje, ve čtvrtině této plochy do něho ale začne velmi pomalu vstupovat také frekvenčně bohatý zvuk zkreslené kytary, s níž je zde nakládáno nekompromisně minimalistickým způsobem. Na kytaru vyladěnou do durového souzvuku se vždy jen brnkne a jejímu soundu je pak ponechán dostatečný prostor k vlastnímu životu, aby ve správné chvíli mohl dalším brnknutím začít život další. S potenciometry na efektech se pootáčí jen velmi pomalu s maximální citlivostí a někdy ani to ne.

Nahrávka se vůbec nesnaží útočit na celé člověkem slyšitelné spektrum, ale stejně vyvolává dojem skoro symfonický. Základem je tu zkrátka Sandorův vytříbený estetický vkus, s nímž umí sebejistě přistupovat zřejmě k jakémukoli zvukovému zdroji, byť kytaře se prý nevěnoval od náctiletého věku. Je to zvláštní, ale těchto hodně statických čtyřicet minut má v sobě nějaký skrytý magnetismus, který kdejakého posluchače zajisté přitáhne i k mnohokrát opakovanému zkoumání. Autor a vydavatel nám to ostatně nabízejí zdarma, nahrávka je ke stažení rovnou zde.