- Inzerce -

Rocková neoprogresivita TOC a její derivace

Trio ve složení Jérémie Ternoy (klávesy), Peter Orins (bicí) a Ivann Cruz (kytara) na novém albu představuje improvizační fúzi non plus ultra, jeho členové a souputníci pak tyto žánrové sféry ještě různě překračují.

V dubnu 2019 absolvovali TOC své první severoamerické turné a cítili, že by se zase po dlouhé době měli vydat do studia. Jejich poslední nekoncertní nahrávka You Can Dance (If You Want) totiž pochází z roku 2012. V září pak nastal ten správný čas, pánové se uchýlili na venkov a začali dávat dohromady nejrůznější nápady, které pak dle vlastních slov triturovali (tedy patřičně rozmělnili a opět zamalgamovali) do osmi kratších útvarů, které představují rozličné úhly pohledu na vzájemnou souhru. CD Indoor tak prezentuje jejich tvorbu z hraničních, pod i nad – prahových, neprahových či až protipólních poloh. De facto je však esenciálnější a do jisté míry přímočařejší a monotónnější, než živá produkce kapely. Jsou to skutečně jakési prototvary energie sršící z jejich invence, někdy nervnější, jindy ambientně laděné, bigbítově akčnější i psychotronicky zadumané. Ve své podstatě mají ale povahu etud rozložených a složených z hudebních aniontů a kationtů.

Ještě předtím, tedy v únoru 2018 pozvali TOC na křest svého alba Will Never Play These Songs Again do svého domovského klubu Malterie chicagského saxofonistu Davea Rempise. A vzájemná chemie zafungovala natolik, že ho v listopadu následujícího roku pozvali na šňůru. Jejich synergie je zaznamenána na desce s vizionářským názvem Closed For Safety Reasons, které představuje nesmírnou spontaneitu, kde se všechen potenciál muzikantů sešel na té nejúrodnější půdě. Padají zde všechny bariéry, a přesto má tenhle opus jistý melodický šarm. Imprese ze sněhové bouře nebo insomnické reflexe jsou tu podány jako nadčasová pojetí všehomíra. Kakofonie s probubláváním i škrábáním se zde mísí s klasickou volnou improvizací, saxofon duje, kvílí a dokonale se mísí s roztroušeným zvukem bicích a s klávesovým odérem. Hudba je to útěšně vzdušná i nervně naléhavá a rozpínavá do všech stran. Ve skladbě Temporary Lease se pak přidává ještě saxofonistka Sakina Abdou, která již v minulosti hostovala na projektu TOC s dechovou minisekcí. Tady jsme už svědky hudební nirvány, kde je všechno uspořádáno do vizionářského prozatímního nadčasí. Saxofony se nádherně doplňují a dují vstříc oživené budoucnosti.

Peter Orins společně se Sakinou Abdou a pianistkou Barbarou Dang nahráli také paraambientní dílo Lescence / Gmatique, na němž pracují s elementárními sonickými částicemi a každý praskot či vývěv se tu slévá do prazvláštní meditativní struktury. Oba cca sedmnáctiminutové kusy se pozvolně vrství. Jsou to stavby ze zrnek hudebního písku, které se přeskupují a vrtočí v luminiscenčních odlescích. Vlastně noise naruby. Posluchač je vtahován do hájemství jemných přediv, jež vytvářejí jemnoskvoucí zvukovou elegii. Projev je to nesmírně niterný a plný drobných smyslových vjemů, jež mohou atakovat fantazii nejen sluchovou. Někdy se vše děje v pomalém plynutí, občas se něco přesune jakoby samospádem, ale vždy je tu ten jemný klopot a naznačování, vzdechy, perkusivnění a steny klavírních strun. V celku jde o nesmírně emotivní záběry, na nějž je potřeba se nebesky soustředit.

Dave Rempis sám je stěžejní postavou chicagské avantgardní scény a v neposlední řadě i etnomuzikologem a své výboje uplatňuje v mnoha seskupeních. Jedním z nich je trio Kuzu, kde jsou mu partnery původem bangladéšský kytarista Tashi Dorji a bubeník Tyler Damon. Jejich třetí opus Purple Dark Opal obsahuje téměř šestapadesátiminutovou improvizaci To The Quick, v níž všichni zúčastnění dokážou měnit nálady, tempo, údernost i rozjímavost. Je to dokonalá ukázka soustředění a vnitřního rozpoložení, v níž se bouřlivě vyvíjejí hudební myšlenky. Nikdy netušíte, co se objeví za dalším zákrutem a můžete se opájet nesmírnou invencí muzikantů. Jednotlivci rozvíjejí svá témata a vzájemně si pak na ně organicky navazují a nitrožilně se jim přizpůsobují. Svým způsobem to evokuje právě rozpínavost TOC, tudíž je logické, že Rempis do této francouzské improúderky skvěle zapadl.

TOC: Indoor
TOC + Dave Rempis: Closed For Safety Reasons
Sakina Abdou / Barbara Dang / Peter Orins: Lescence / Gmatique
Circum-Disc (https://www.circum-disc.com)

Kuzu: Purple Dark Opal
Aerophonics Records (https://aerophonicrecords.com)