- Inzerce -

Sidrassi

Sidrassi, nebo jeho verze Sidrazzi, Sidrax jsou výtvory baltimorské dílny Ciat-Lonbarde zabývající se “intuitivními nástroji pro potřeby atonální a chaotické hudby”. Nástroje jsou v kvalitě bio, vyrobené z lokálních surovin, jejich autoři o nich hovoří jako o “cottage-made” instrumentech.

Mytický nástroj designéra Petera Blassera, mnohými vzývaný a málokterými dotýkaný, prošel vývojem, ve kterém byly původní dotykové elementy z masivní mědi nahrazeny dřevěnými nebo plastovými lamelami, srdce nástroje a způsob jeho ovládání zůstává ovšem stejné.

Nástroj se skládá ze sedmi tlakově citlivých ploch (měď, plast, dřevo) upevněných na dřevěném korpusu, které převádí sílu přítlaku na hodnoty CV ovládající oscilátory v těle nástroje. Vedle lamel je dále čtyřicet dva šroubů, switchovacích bodů, jejichž propojováním, pomocí například běžného drátu (nebo ještě víc náhodně pomocí chuchvalce ocelové vlny), se provádí “circuit bending za chodu”. Spojováním nijak neoznačených bodů se ovládá analogový mozek nástroje, FM modulace, glitche i náhodné procesy. Z konvenčních ovládacích prvků má přístroj pouze ovladač hlasitosti a další potenciometr sloužící k ovládání ladění.

Sidrassi je sen všech intuitivních hudebníků, kteří nemají čas učit se ovládat nástroje, ale potřebují hned vyjet na turné. Nemá návod, takže žádný způsob jeho ovládání není nesprávný. Po zapojení a prvním dotyku tlakově senzitivních lamel hned hraje a zvuk je bohatý a zajímavý. Navíc nabízí legendu, ve které se praví, že každá z lamel nástroje představuje jednu z čaker. Deska tištěného spoje je pak zhotovena ve tvaru mandaly. Nástroj ale vedle esoterického pozadí v sobě skrývá značný potenciál k objevování a kromě instantního haptického hlučítka se může projevit i značně muzikálně. Jeho zvuk je možné slyšet například na albu The Marriage Of True Minds amerických elektronických konceptualistů Matmos.

Prohlídka nástroje Sidrassi, dřevěné lamely:

Sidrassi, hliníkové lamely:

Představení nástroje provádí Christopher Peter Van Der Essen aka Psyncus:

Zde alternativní verze nástroje typu Sidrassi, model Qin zhotovená čínským umělcem Meng Qi:

Sidrassi, model Quin: