- Inzerce -

Snové reminiscence Asafa Sirkise a Sylwie Bialas

Zpěvačka, bubeník, snová atmosféra.

Původem izraelský, ale v současnosti v Anglii usazený bubeník Asaf Sirkis je vyhledávaný sidemanem, hrál s kdekým od Kennyho Wheelera, Johna Abercrombieho či Larryho Corryella přes Markuse Reutera, Marka Wingfielda a Garyho Husbanda až po indonéské jazzrockery Dewu Budjanu a Dwihiko Dharmavana. Postupně ovšem vedl své vlastní kapely, z nichž Inner Noise měla originální sestavu s kostelními varhanami, elektrickou kytarou a bicími.

Od roku 2015 má také projekt Interational Quartet (neboli IQ) s polskou (ale v Německu usazenou) zpěvačkou Sylwií Bialas, kde jim jsou aktuálními kolegy anglický klávesista Frank Harrison a skotský basák Kevin Glasgow. Jejich druhý opus – 2CD Our New Earth má převážně pohodovou až romantickou atmosféru a kombinuje jazzrockové postupy s trochou world music, což je nejvýraznější v místech, kdy Asaf přidá ke svým orientálním perkusím ještě rytmický zpěv konnakol. Velký prostor tu dostává piano s rozmáchlou éteričností, jiné klávesové nástroje pak přinášejí ozvláštňující zvuky. A basa si důrazně brouká v pozadí. Devizou je i fakt, že Sylwia píše své texty v polštině (i když mají názvy v angličtině), která se k její barvě hlasu výborně hodí a dostává tím do svého projevu úžasnou měkkost, ladnost, ale i určitou naléhavost. I její bezeslovné vokální exhibice mají svou mimořádnou sílu. Nikde se tady netlačí na pilu, Asaf začasté jen tak šolichá činely, ale v zajímavých strukturách. Vlastně si tu přijdou na své všichni, i když jednoznačnými lídry a skladateli jsou Asaf a Silwia.

Za nejemotivnější část by se dala označit dvojdílná The Earth Suite, kde v první Rooting Sylwia pracuje se zvláštními hlasovými polohami a v Our New Earth zase právě se svou troškou do mlýna v podobě konnakolu přijde Asaf a touto technikou pak bubnují ústy společně. Tady je členění a celkový zvuk abstraktnější a rozbíhá se všemi směry až do tajemnosti. Ovšem kolážovitost a neotřelá strukturace se nachází i ve Spooky Action At A Distance. Takže je to docela bohaté dvojalbum, kde se najdou rozličné polohy, ale ten hlavní tón je skutečně jakási snová reminiscence.

Sirkis / Bialas IQ: Our New Earth
Moonjune Records (www.moonjune.com)

P.S.: Skladbu Nocturnity z druhého disku si můžete poslechnout na úvod prvního dílu pořadu Noční hudba s Petrem Slabým 26. 9. ve 23:30 na stanici ČRo Vltava.