- Inzerce -

Stefano Ferrian, Core Of The Coalman a Tomáš Vtípil v Brně na jednom pódiu

Nelze než kopypejstnout: 

AVA uvádí improvizační večírek v rámci evropského turné STEFANA FERRIANA a SIMONEHO QUATRANY (it). Duo italských improvizátorů bude v neděli 4. listopadu v brněnském café Sklenick sdílet pódium se dvěma výraznými osobnostmi tuzemské experimentální hudby: JORGEM BOEHRINGEREM (us/cz) alias CORE OF THE COALMAN, a TOMÁŠEM VTÍPILEM (cz). Ti pak vystoupí i sólově. Se svým čerstvým projektem se představí také JONÁŠ KUCHARSKÝ a DANIEL SZABÓ. Cílem Euro Connection Tour II je snaha spojit improvizátory napříč scénami a kulturami.

STEFANO FERRIAN & SIMONE QUATRANA (IT)

STEFANO FERRIAN je italský hudebník, vydavatel, skladatel a improvizátor, aktivní postava  evropské free jazzové scény. Rád se přitom pohybuje i za jejími hranicemi. Ať už jako zakladatel labelu dEN records, kytarista avant-grindové kapely Psychofagist a člen dalších projektů nad-jazzového extrému, nebo autor konceptuálního hudebního projektu de-Noize, který svou hravou nespoutaností a eklekticismem připomíná tvorbu Johna Zorna či Mika Pattona. Na poli volné improvizace patří Stefano Ferrian k nejaktivnějším evropským hudebníkům. Nedávno se spojil s Kenem Vandemarkem v bandu Rara Avis, vedle toho založil řadu dalších improvizačních projektů.

V Brně se mu už podařilo zdomácnět. O záříjovém vystoupení jeho jazzbandu Nutimbre se mluví ještě teď. Navíc je to teprve pár dní, co Českem prolétla jeho domovská kapela Psychofagist. Sólově se tu ukázal v rámci loňského Impro Connection Tour a teď si sem svůj saxofon veze zase.

Koncept turné zůstává jasný: Stefano a jeho spoluhráč z Nutimbre, pianista SIMONE QUATRANA, během své cesty Evropou sdílejí pódia s hudebníky z různých kulturních prostředí, aby se vzájemně obohatili o své vize a nápady. Stefano tak chce přispět k propojování muzikantů z celého světa a udržování mezinárodní scény improvizované hudby. Brněnské vystoupení bude stejně jako všechna ostatní zaznamenáno pro kompilaci z turné.

 

CORE OF THE COALMAN (US/CZ)

JORGE BOEHRINGER, alias CORE OF THE COALMAN, je americký skladatel, improvizátor a multimediální umělec, momentálně sídlící v Praze. Přes akademické hudební vzdělání se jeho hudba neutopila ve floskulích klasiky. Naopak: Jorge si zachovává rozpustilost písničkáře, pro kterého je zvuk primárně textem, se kterým je možné do nekonečna manipulovat. Aby ne, když studoval s takovými jmény hudebního experimentu jakými jsou Alvin Curran, Pauline Oliveros nebo Fred Frith. A tak v sobě mísí sofistikovanost soudobé vážné hudby a radikálnost noisu. Core Of The Coalman je hudební snílek, jehož hudba funguje jako nekonečné projekční plátno pro imaginaci posluchače, jako černá díra eskapistických fantazií. Při jeho živých vystoupeních získává zvuk fyzické rozměry: vibrace violy, harmoniky a hlasu se prohání po spirálách repetice a postupně se zahušťují do opojných dronů a hlukových ploch.

 

TOMÁŠ VTÍPIL (CZ)

TOMÁŠ VTÍPIL je tikající muž brněnského hudebního podsvětí: působí zde jako hudebník (DG307, Urband, Neuland, [che], cs_zvuk), skladatel (je autorem hudby k filmu Pouta), producent a zvukař. Jako sólový hráč a improvizátor je Tomáš umanutý samorost, který rád surfuje na chybách zvuku. Rád sbírá a recykluje zvuky, kterých se ostatní štítí. Užívá si pozici demiurga, který určuje veškeré hodnoty ve svém zvukovém vesmíru. Zvukové errory a glitche, nepravidelnosti a přehmaty v něm nejsou na obtíž, ale naopak rozšiřují výrazové možnosti. A na debutu z roku 2010 „Do Not Eat – Throw Away“ je to znát -j ako hudebník není Tomáš nikdy dost sytý. Plastičnost jeho živých vystoupení – ať už sólových nebo v kolaboraci – je pověstná. Začít může divnou folkařinou nebo dadaistickou poezií a z noisových erupcí pak vyextrahovat současný zvuk experimentálního techna. Jeho housle, dechový synťák, krabičky s efekty a samozřejmě i hlas slibují ve srážce s violou CORE OF THE COALMAN spoustu zajímavých momentů.

 

JONÁŠ KUCHARSKÝ & DANIEL SZABÓ (CZ/SK)

Mladá horká krev improvizace. Jonáš Kucharský a Daniel Szabó za sebou mají řadu dočasných projektů a kolaborací na poli soudobé vážné hudby, noisu a free jazzu. Jonáš nyní hraje na bicí v improvizačním noisovém triu Glad To Get Away. Společně vystoupí poprvé, a to v sestavě kytara, efekty, laptop, bicí. Čekat můžete spoustu explodující energie, ne zkostnatělý akademismus.

 

& AVAfterparty: love, tea & post-funk

 

Sklenick, Brno

4/11/2012

start: 20:00

vstupné: 60czk