- Inzerce -

The Pololáníks: Záspě

The Pololáníks: Záspě

Signals from Arkaim (https://www.signalsfromarkaim.blogspot.cz)

 

Do nedávna skvěle utajený soubor The Pololáníks vydal na novém českém netlabelu Signals from Arkaim kolekci živých nahrávek. Názvy všech skladeb se nesou v typicky zaumném duchu (Šantala, Halže, Žamputář), který se vine napříč všemi projekty zastoupených pánů, již od dob tělesa Marináda dekorativních aspektů. Šantala i žamputář a koneckonců i rabulista je označení pro mluvku či tlachala. Nevím jestli za tím hledat poselství. Nicméně mám pocit, že Pololáníkům jistá blábolivá poloha poměrně sluší, jako třeba v první části Šantaly.

Z koncertů znám The Pololáníks jako pětičlenné těleso hudebně po zuby ozbrojených gentlemanů, kteří mají běh věcí vždy pod kontrolou. Z pravidelných zkoušek získali disciplínu a umí jeden druhému udělat prostor. Na nahrávce si občas větší díl prostoru vezme laptop Pavla Bakiče, z prostého důvodu, že nástroje s linkovým výstupem se oproti mikrofonům většinou v živých nahrávkách prosadí automaticky. Některé dechové nástroje hrají v průběhu skladby částečně mimo mikrofon a to je prostě škoda. Neplatí to ale beze zbytku, například ve skladbě Žrec je zajímavé elektronické jódlování převálcováno ťukáním na tuby od celaskonu.

Na albu Záspě můžeme slyšet většinu pololánických zbraní v akci. Zajímavé jsou ztišované polohy a frekvenčně podobné zvuky maskující jeden druhý (flétna, kytara a laptop v Halži), až skoro středověké držené tóny na dechové nástroje (Rabulista, závěr Halže), nenadále se objevivší basový groove (Žrec), nebo noisové šustění, podpořené hosty Countem Portmonem a Kenem Ganfieldem v nejdelší skladbě Šantala. Zbraní z nejmocnějších je zobcová flétna, kterou se zřejmě kromě Pololáníků v podobném kontextu nikdo neodváží použít. Pokud jsou všechny nástroje slyšet tak jak mají, tvoří pikantní barevnou kompozici a než se dosyta naposloucháte kombinace zvuků, objeví se nová, ještě podivnější než ta předchozí.

A tak vám říkám, že The Pololáníks si zaslouží pořádnou studiovou desku, na které bude všechno pěkně slyšet!

Stahujte zde: https://www.signalsfromarkaim.blogspot.cz/2013/04/sfa008-pololaniks-zaspe.html