- Inzerce -

Tim Olive obrazem a zvukem

Abychom vám zvedli ucho od tištěné stránky, vytvořili jsme internetového průvodce k článku Brouci ano, sérioví vrazi ne – Tim Olive servíruje hudbu v Japonsku, který si můžete přečíst v aktuálním čísle HIS Voice. Tim Olive vybral záznamy vystoupení s několika svými nejdůležitějšími spoluhráči ve čtyřech zemích na třech kontinentech a doprovodil je komentáři.

Katsoura Mouri / Tim Olive

Urbanguild, Kjóto, Japonsko

S Mouri už hraji pár let a toto bylo naše společné hraní po dvouleté pauze – měla dítě a proto si dala pauzu od koncertování a jen editovala a smíchala nahrávky, které jsme pořídili v roce 2010 v Kjótu a které vyjdou letos na mé značce 845 AudioMouri je úžasná, ­ provozuje v Kjótu výborný obchod s hudbou nazvaný Parallax Records. Používá velice jednoduché a technologicky nenáročné vybavení (stejně jako já), ale vždy se jí daří dostat z něj zajímavé zvuky. Je velmi přátelská a okouzlující, ale její hudba umí být dost drsná a těžká; docela zajímavý kontrast. Bývala ve skupině Busratch.

 

 

Ryu Hankil/Jin Sangtae/Choi Joonyong/Tim Olive

Dotolim, Soul, Jižní Korea

Hankila a Joonyonga jsem potkal před pár lety, když jsme všichni hráli na akci v japonské Fukuoce, ale toto je poprvé, co hrajeme dohromady, a také je to moje první návštěva v Korei. Už dlouho jsem měl v plánu tam jet, takže jsem s nimi hrál s velkou radostí. Den před koncertem jsme nahrávali jako kvarteto, ale koncert byl organizován jen pro tři (prostor byl velmi stísněný, takže by bylo těžké vejít se ve čtyřech). První část jsme odehráli ve třech, ale ve druhé části se Joonyong chtěl zapojit, takže si natáhl svou rukavičku jako Michael Jackson a prováděl „aktivní nahrávání“. Jeho přítomnost rozhodně měla na hudbu vliv. Hrát s nimi bylo skvělé – mám opravdu úctu k tomu, co dělají, a chci se tam vrátit. Mají pěkně suchý smysl pro humor, což je podle mě na videu poznat.

 

Crys Cole/Jeffrey Allport/Tim Olive

Ace Art Inc, Winnipeg, Kanada

Jeff a já spolu hráváme už skoro dvě dekády. Je to skrytý mistr, velice střízlivý a věcný, ale ne antiseptický. Dost jsme toho nahráli, ale jen málo vydali, protože je opravdu těžké zachytit nuance našeho hraní. Téměř vždy hraje akusticky a je to hudba obecně tichá, takže zaznamenat ji je náročné. Robertu Szkolnickimu se podařila s tímto videem pěkná práce. V listopadu 2011 jsem byl na západě Kanady navštívit příbuzné, a tak jsme s Jeffem udělali krátké turné ještě s Crys Cole. Koncert probíhal na začátku zimy, když foukal blizard a celý den jsme jeli skrz vítr a sníh. Bylo to dobré turné a jsem rád, že jsem si zahrál také s Crys; od té doby jsme spolu hráli hodněkrát v Japonsku.

 

Alfredo Costa Monteiro/Tim Olive

SEDE, Leiria, Portugal

Toto video je z mého druhého turné s Alfredem. První se konalo v Japonsku, kde jsme nahráli 33bay. Podruhé jsme jeli přes Pyrenejský poloostrov. Rád bych s Alfem hrál častěji, ale podobně jako s Jeffem to k sobě mám daleko. Alf používá při hraní s různými lidi různé vybavení, pro naše duo si vybral pružiny, malé reproduktory, motory a další drobné objekty zesílené kontaktními mikrofony vedenými do mixážního pultu – jednoduché, analogové těžení zvuků z prostých zdrojů. To je přístup, který miluji a který spojuje všechna tato videa.