- Inzerce -

Tomáš Procházka: Elektrické dudy

Snad většina akustických nástrojů již byla elektrifikována, anebo dokonce obdržela své elektronické dvojence, kteří zachovávají alespoň přibližný tvar původního nástroje, způsob hry a původní zvuk, ke kterému se ovšem elektrifikací přidává ona “přidaná hodnota” možnosti přepínání presetových zvuků, efektování či tvorba zvuků nových. Moderní doba neušetřila ani nástroj zdánlivě tak archaický, jakým jsou dudy.

O dudácích koluje množství anekdot a jedna z nich by mohla docela dobře uvést článek na téma elektrifikované dudy:

Mladý Skot odjede studovat do Oxfordu. Po měsíci telefonuje s matkou.Matka se ptá: “Tak co synku, jaká je škola a jak se ti bydlí na kolejích?” Skot odpoví: “Škola je super , ale na kolejích, mami, to je hrůza. Nedovedeš si představit, jak jsou ti Angličani hluční a bezohlední. Z jedné strany bydlí jeden, co pořád tluče do zdi a ten z druhé strany zase pořád řve.” “Chudáku Jamesi a jak to snášíš?” “No já si toho radši moc nevšímám. Sedávám potichu na pokoji a hraji si na dudy.”

Zřejmě jeden z potomků oněch hlučných Angličanů se později přestěhoval do Kanady a tam přišel z vynálezem, který umožňuje skutečně tiché cvičení na dudy. Programmable Electronic Bagpipes – elektronické dudy. Firma Ross Technologies přišla v roce 1988 s prvním modelem elektronických dud, který později vylepšila kvalitnějším reproduktorem a další paletou zvuků v modelu nazvaném Multi-instrument. V roce 2004 se pak na scénu vrací vylepšený původní model a ten je také jako jediný v momentální nabídce firmy, spolu s ultracestovní verzí Micropipes.

Nástroj se skládá z boxu s vlastním elektronickým obvodem, miniaturním zabudovaným reproduktorem, na kterém měl klasický model pouze páčkový přepínač on-off, kontrolku a potenciometr hlasitosti. Multiinstrument disponoval mikrospínači on-of a další dvojicí mikrospínačů pro listování v menu se zvuky. Micropipes jsou vybaveny pouze výstupen ana sluchátka a na rozdíl od dospělejších modelů postrádají bordunový zvuk. Headphones a line out obsahují všechny modely a shodně jsou napájeny 9V baterií.

Melodická píšťala (chanter, přednička) je vybavena dotykovými senzory, umístěnými přesně v místech otvorů. Ladění je stejné jako tradiční ladění skotských dud, B♭, při A=470 Hz.

Firma Ross není jediným výrobcem elektronických dud. Neméně důležitým výrobcem je švédská společnost Fagerström. Její výrobky už přinejmenším designem naznačují svůj původ ve 21.století a obsahují i další technická vylepšení, jako například MIDI rozhraní.

Technochanter je miniaturní melodická píšťala, její délka 22 cm jí činí “ideální pro cvičení v tramvaji nebo autobusu”. Standartní ladění je C nebo F, dále obsahuje pitch control k jemné korekci ladění. Výstup je na sluchátka, napájení jednou AAA baterií 1,5 V. Luxusnější je model Technopipes, který obsahuje zmíněný MIDI výstup, zabudovaný metronom, několik volitelných bordunových zvuků a také možnost záznamu a jeho přehrávání s možností změny rychlosti. Tento model se vyrábí i ve verzi z čirého plastu, u které je možné kochat se pohledem na elektronické obvody v akci.
Degerpipes Electronic Chanter je trochu jiné konstrukce.Snaží se zachovat rozměry i přiblyžný tvar melodické píšťaly skotských dud, aby tak co nejlépe posloužil jako cvičící pomůcka. Je napájen 9V baterií a je také vybaven výstupy na sluchátka a MIDI. Umožňuje změnu ladění v rozsahu tří oktáv.