- Inzerce -

Už jsme doma & Randy: Moravian Meeting

V roce 2010 se v Olomouci potkalo hned několik velmi zajímavých lidí. Producent Miroslav Schubert, kapela Už jsme doma a zpěvák slovutných Residents, Randy.

Při příležitosti retrospektivní výstavy věnované Residents v Galerii Ceasar se v olomouckém divadle sešli UJD, aby zahráli vlastní verze residentovských písní. To, že se k nim připojil Randy, jen dotvořilo dokonalost oné akce. Na pódiu tak vznikl záznam nazvaný prostě Moravian Meeting.

Toto není typická recenze s výčtem dat a údajů. A tahle deska není myslím typickou deskou. Jako u každého „živáku” buď při poslechu trnete, jestli zpěv intonuje, nástroje ladí a tóny jsou na svém místě, nebo si naopak užíváte každou chvilku a celé to kazí jen lítost, že jste nemohli být při tom. Hrát cizí písně tak, aby fungovaly, aniž byste zkopírovali každou notu při dodržení nástrojového obsazení, je veliký kumšt. Hrát je tak, jako by byly vaše vlastní, je kumšt ještě větší. UJD se zhostili tohoto úkolu (nebyla to spíš radost?) s naprostou samozřejmostí a mě napadá jeden Cimrmanův citát: „A kdo jiný v Evropě, inspektore?”

Nechci pitvat jednotlivé skladby, protože nahrávka funguje svou atmosférou krásně jako celek. Ale přece jen musím vyzdvihnout píseň My Window, která svou éterickou subtilností postupně graduje a získává na naléhavosti a Randyho vyprávějící zpěv pod tíhou temné oblohy tiše lamentuje nad ztrátou…

Moravian Meeting je ten typ desky, na kterou musíte mít náladu. Není pro každou chvíli a už vůbec není pro každého. Kdo se ale nechá vtáhnout do avantgardního ale barevného světa Residents, bude na konci vyplivnut trochu pozměněn a o to myslím v umění tak trochu jde, ne?

Už jsme doma & Randy: Moravian Meeting
Klanggalerie (https://www.klanggalerie.com)