- Inzerce -

VIDA! v Brně

Brno Contemporary Orchestra spojí soudobé kompozice s popularizací vědy

Brno Contemporary Orchestra dlouhodobě testuje, jak se současné hudbě daří v méně obvyklých prostředích, třeba v krematoriu. V pondělí 24. dubna se orchestr usadí v „zábavním vědeckém parku“ VIDA! v areálu Brněnského výstaviště. Centrum VIDA! má i svou zvukovou sekci vybavenou mnoha udělátky k hravému zkoumání akustických jevů, jako je třeba Kundtova trubice, zařízení k měření rychlosti zvuku. Některá z těchto zařízení do své kompozice Splavné proudy zapojí Edgar Mojdl. Autor ke kompozici, vzniklé na objednávku orchestru, napsal: „Důmyslné lidské výtvory jsou většinou určeny k užitku nebo k obdivu. Často zapomínáme, že pod nimi existuje hlubší podklad, na kterém jsou všechny založeny. Ten se neřídí cíli užitečnosti nebo poutání pozornosti, má svá vlastní pravidla: plynulost toku, vrstevnatost a schopnost sebeorganizace. Skladba Splavné proudy se snaží inspirovat těmito pravidly, plout v hudebním prostoru a vyhnout se užitečnosti a atraktivitě – chce vystihnout plynulost a absenci hierarchie. Když totiž zkoušíme v myšlenkách měnit u různých dějů měřítko časové i velikostní, zjistíme, že všechny proudy jsou v zásadě splavné.“

Vedle novinky zazní rytmicky úderná Imaginární symfonie Petra Kofroně, která vznikla v roce 2012 a svou premiéru si tehdy odbyla v pražském Národním technickém muzeu. Jiný rozměr dodá představení melodram Polaroids (1996) pro neslyšící vypravěčku, kontratenoristu, dvanáct nástrojů a live electronics. Autorem je německý skladatel Helmut Oehring, který na jeho vzniku spolupracoval s Iris ter Schiphorst. Pro tuto dvojici je práce s neslyšícími celoživotním tématem. Jako pěvecký sólista vystoupí kontratenorista Petr Pytlík, vypravěčkou bude Veronika Slámová. Celý koncert bude tlumočen do znakového jazyka, na čemž se bude podílet Hands Dance, skupina slyšících a neslyšících tlumočníků z Brna, která se věnuje této činnosti coby uměleckému projevu.

Nejstarší položkou programu je Pendulum Music (1968) Stevea Reicha, hudba pro čtyři mikrofony zavěšené nad čtyřmi reproduktory. Jedinou akcí interpetů je rozhoupání mikrofonů. Při každém průletu nad reproduktorem zazní zakvílení zpětné vazby, tím delší, čím pomaleji se mikrofony houpou, až do úplného zastavení doprovázeného znehybněným zvukem.

Koncert je propojen s akcí VIDA! After Dark: Sound, která zahrnuje demonstraci nejrůznějších fyzikálních jevů, silent disco, bastlení vlastních sluchátek i míchané nápoje.

24. duben 2023, 19:30, Vida! science centrum Brno

Steve Reich – Pendulum Music (1968)

Helmut Oehring – Polaroids pro neslyšící vypravěčku, kontratenoristu, 12 nástrojů a live electronics (1996)

Edgar Mojdl – Splavné proudy (objednávka BCO)

Petr Kofroň – Imaginární symfonie (2012)

Petr Pytlík zpěv

Veronika Slámová – neslyšící vypravěčka

Brno Contemporary Orchestra/ Pavel Šnajdr dirigent

Více informací na www.bcorchestra.czhttps://vida.cz/doprovodny-program/vida-after-dark-sound