- Inzerce -

Videa na víkend – Co nového ve světě?

Sobotní odpoledne zpestříme krátkým výběrem toho nejdůležitějšího z hudebních aktualit. Udělejte si obrázek, co nového se kde komponuje.

Hudební pisálek musí mít neustále uši na stopkách a hlídat, co nového přichází na scénu, aby o tom napsal dřív, než půjde o starou vestu. Není to snadné. Zadání dnešních videí je tedy jednoznačné: Co nového bylo v hudebním vytvořeno a vhozeno na sítě? A jaké různé podoby může obnášet sousloví „nová kompozice“? A co nového jste složili vy?

Pro vážnohudebníky to je celkem jednoznačné. Jsou to notičky, z nichž interpreti zhmotní představu skladatelčinu, jako v případě Kanaďanky Erin Gee, která své Náústky, tedy Mouthpieces komponuje od přelomu tisíciletí. Zde je nejaktuálnější, osmadvacátý.

Ale komponovat je možné i pro školní dítka, která pak dílo přezpívají či přerecitují ve škamnách. Tu kupříkladu filipínských.

A zde nová kompozice pro banjo. Ovšem nečekejte širáky a kovbojskou romantiku, protože toto je banjo indické, klávesové.

A na závěr jedna novinka z Moldávie. Klip je veskrze letní. Porouchané auto na výletě, pomáhání u babičky na chalupě, mladí muži tančí. Všichni pořád někam telefonují.