- Inzerce -

Videa na víkend – Hudba k Perseidám

O víkendu nabídne noční obloha každoroční pastvu pro oko v podobě meteorického roje Perseidy. Dle amerických vědců bude letos vypadat nějak takhle:

„Kvůli tomuhle vznikla space music,“ psalo se před dvěma lety na webu filadelfského rádia XWPN, jež nabídlo i dvouhodinový mix písní, kterými lze zmíněný astronomický zážitek doplnit. V nabídce byl Moby (Lacrimae), Air (Space Maker) i Pink Floyd.

A nechyběl ani Klaus Schulze coby čelní představitel kosmische Musik. Z německé scény sedmdesátých let by se toho ostatně dalo vybrat mnohem více.

Power trio Guru Guru, jež o sobě tvrdí, že nehraje kosmickou, ale komickou muziku, spíš než na meteority myslelo na inteligentnější návštěvníky.

Saturňan Sun Ra, který své archestry zakládal na Zemi, velice dobře věděl, že Space is the Place a že na Zemi to není napořád. Byť celovečerně jo. 

Grateful Dead mezi svou improvizovanou amerikanu často zařazovali ambientní kus Space, často předcházený bubenickým duelem.

A hudba inspirovaná samotnými Perseidami? Posuďte sami.

Padá hvězda, přejte si něco… schválně… třeba písničku. A my ji sem zařadíme, protože tento seznam může být nekonečný stejně jako vesmír sám.