- Inzerce -

Videa na víkend – Lokální hudební dokumenty

Hluboké sondy do bratislavské i novisadské hudební scény, ostřejší tóny New Orleansu, pěvecký sbor kanadských haviřu a rappeři z Birminghamu. Pětice dokumentů pro dlouhé zimní večery.

Dnešní videa namísto písniček a krátkých kuriozit nabídnou poučení, a to poučení časově náročné. Ale jelikož s víkendem přichází ochlazení, stejně bude nejlépe zůstat pěkně v teple. K tomu nabízíme pětici dokumentů zaměřených na různé lokální hudební světy.

Začneme nedaleko, v Bratislavě. Gianmarco del Re, člen týmu Fluid Radio začal před pár lety pracovat na dokumentu o zesnulém slovenském hudebníkovi jménem Cadillac Face. Krátce po něm zemřeli také další dva Ďuro Ďurček (Avoided) a VooDooMan. Tak vznikl pohled na bratislavskou hudební scénu.

Z Bratislavy se posuneme do srbského města Novi Sad. Režisér Mihajlo Obrenov v předloňském dokumentu Kontakt mapuje tamní alternativní scénu po roce 1989. Množství rozhovorů ukazuje, jak se do hudby otiskly turbulence rozpadu Jugoslávie.

A z Nového sadu přeletíme do Nového Orleánsu. Město proslavené starým jazzem rozezněly i ostřejší tóny, což ukazuje tento dokument z roku 1996.

Cape Breton je ostrov vybíhající z Kanady do Atlantiku. Základem tamní ekonomiky je těžba uhlí. A právě na písně zdejších horníků se zaměřil dokument Men of the Deeps, tedy Muži z hlubin. Právě tak se také jmenuje pěvecký sbor založený v roce 1966, kolem nějž se film režiséra Johna Walkera z roku 2003 točí.

https://www.youtube.com/watch?v=L7YJVxthOF0

A na závěr nás čeká britská klubová scéna. Noisey je odnoží časopisu Vice, která se zaměřuje na hudbu. Pod touto značkou vznikl minulý rok dokument o rapové scéně v Birminghamu.