- Inzerce -

Videa na víkend – pozvánka na NODO

Co dělají autorky a autoři oper chystaných na ostravskou přehlídku? Dadaistická niněra, gamelan se smyčcovým kvartetem a písničky z karantény.

O tom, že se Dny nové opery v Ostravě konají v posunutém termínu, jsme již psali. Jelikož termín se blíží, podnikněme přípravu a podívejme se na pár nedávných i starších skladeb či jiných projevů autorek a autorů, jejichž opery v Ostravě poslední srpnový víkend zazní.

Srbská skladatelka Ana Sokolović na festivalu uvede Svatbu a jelikož svatbě musí předcházet láska, podívejme se na její dřívější monooperu Love Songs.

https://www.youtube.com/watch?v=BeTzU4cJvoM

A ještě kousek zpět v čase, kompozice pro smyčcové kvarteto a gamelan.

Slovenský skladatel a improvizátor Miro Tóth je autorem opery Muž v skafandri. Tady je ukázka jeho free řádění v rámci kapely Shibuya Motors.

A zde skladba inspirovaná dadaistickým básníkem Hugo Ballem. V roli „extenzivního recitátora/ s niněrou je Jaromír Typlt.

Marek Keprt má slabost pro zvukomalebné názvy. V Ostravě se můžeme těšit na operu HIBIKI, HIBIKI, vzhmoť!, on sám s ansámblem Lichtzwang hraje dílo Když vážkobdění vychmyřuje svit.

A zde coby interpret skladby Gérarda Pessona.

Michal Rataj s Katarinou Schmitt připravili pro NODO kus Nauka o afázii. V poslední době se ale ponořil do ambientně jazzové meditace s projektem Hornscape.

Podobně kdysi meditoval s preparovanou kytarou Petera Machajdíka.

Richard Ayres je autorem opery Garden. V poslední době ale spolupracoval například se zpěvačkou Bec Plexus, z čehož vzešly tyto pěkné klipy. Ty mimochodem nahrazují turné zrušené z epidemiologických důvodů.