- Inzerce -

Wade Matthews: A Short Explanation e.p.

Wade Matthews: A Short Explanation e.p.

Con-V (https://www.con-v.org)

 

V červnu se po půlroce opět probral k aktivitě madridský label Con-V a na svých stránkách publikoval volně ke stažení novou nahrávku – sólové EP ve Španělsku usazeného amerického experimentátora Wade Matthewse. Ten, ač původně studoval hru na dechové nástroje, je v mezinárodní komunitě improvizátorů proslulý především svou prácí s laptopy, při níž kombinuje hru na virtuální syntezátory s manipulací s terénními nahrávkami.

Ani ne čtrnáctiminutové minialbum je v Matthewsově poměrně rozsáhlé diskografii spíše marginálií, ale velmi sympatickou. Autor si zde zkrátka pohrál se svým standardním vybavením, terénní nahrávky zvolil čistě podle momentálního zalíbení v jejich zvukovém charakteru a svou práci neobtěžkával žádnými hlubšími koncepty. Vytvořil si tak stručnou vizitku, která snadno a rychle vysvětluje, co je Wade Matthews zač. Se syntezátory ho tu baví dělat neokázalé zdánlivě rovné plochy, v jejichž nitru se však stále něco pohybuje, terénními nahrávkami je pak obohacuje o surovější vrstvy, ale také z nich získává chroupající mikrosamply pro rytmickou složku. Nápaditý drone se umí vyvíjet delší dobu při poměrně konstantní intenzitě, v druhé polovině skladby ale přijde i noisovější epizoda a její dlouhé velmi pečlivě kontrolované doznívání.

Jako celek je skladba konzistentní a přestože při letmém poslechu působí jako táhlá meditace, skrývá ve skutečnosti mnoho barev a zajímavých motivických kolizí. Kdo doposud netušil, kdo Wade Matthews je, nebo jen neznal jeho sólovou tvorbu, má zde od něho jasné “krátké vysvětlení”, tahle letní delikatesa ale potěší jistě i ty znalejší.