- Inzerce -

Yannis Kyriakides / Andy Moor: A Life Is A Billion Heartbeats; John Butcher / Andy Moor: Experiments With A Leaf

Původem kyperský Řek, skladatel a zvukotvůrce Yannis Kyriakides (ročník 1969) přesídlil v pěti letech do Británie, kde posléze začal hudební studia na univerzitě v Yorku a později pokračoval na Královské konzervatoři v Haagu, například pod vedením Louise Andriessena. Kytarista Andy Moor (ročník 1962) se sice narodil v Londýně, ale své hudební ostruhy získal ve skotské post-punkové kapele Dog Faced Hermans, v roce 1990 ho zlanařila nizozemské úderka The Ex, v níž působí dodones a v neposlední řadě byl i výraznou posilou klezmer- hardcoreové formace Kletka Red a superskupiny Lean Left. Oba spoluzaložili v roce 2001 v Amsterdamu label Unsounds, který mapuje nejrůznější výboje od sólových exhibic po mutantní propojování elektroniky a klasických nástrojů.

Jedním z jejich společných projektů jsou předělávky písní řeckého „undergroundového blues“ rebetika, jež zažívalo svou zlatou éru ve dvacátých a třicátých letech minulého století. Tímto stylem se začali zaobírat v roce 2006, kdy Yannis zprocesoval Andyho verze oblíbených melodií daného žánru, což posléze sloužilo jako podklady k jejich dalším improvizacím na dané téma. Tuhle fázi zachycuje album nazvané jednoduše Rebetika, které vyšlo na Unsounds v roce 2010. V těchto aktivitách pokračovali i nadále, což dokumentuje album A Life Is a Billion Heartbeats složené z nahrávek z let 2011-2014, kde daný proces nadále rozvíjeli s patřičnou fascinací i úctou k původnímu zdroji. Někdy však rozkládají předlohy až na jakési prvočinitele či elementární částice, jindy je různě ohýbají, modulují a vůbec reflektují po svém. Nejsou to však jen nějaké sonické kejkle s výchozím materiálem, ale inovativní transpozice, kde mnohdy můžete tušit původní verze, čemuž začasté napomáhají nasamplované originály. Z trošku jiného soudku je skladba Psyche, z níž celkem čiší, že je napsána pro taneční vystoupení . Pozitivně mimoidní je pak abstraktní elektronická hříčka Light Sleep. A v samotném závěru se v Hell Breaks Loose dostaneme opět na dřeň věci. Zkrácená verze obsahující osm z dvanácti skladeb vyšla v koprodukci s labelem Discrepant také na vinylu.

S britským saxofonistou Johnem Butcherem hraje Andy Moor od roku 2000 v triu Thermal, kde je jim třetím do kolegia německý hráč na analogové syntezátory Thomas Lehn, v posledních letech ale často vystupují čistě v duu. To zaznamenává také CD Experiments With A Leaf, které přináší nahrávku z jejich vystoupení na švýcarském festivalu Zoom z října 2013. To je neskutečná jízda, kde se oba protagonisté dostávají do šroubovitých sonických vývěv a vibrují ostošest. Přirozená drsná i svým způsobem něžná hlukařina bez pomoci elektronických hejblátek, plná melodických pasáží a drobnokresebných motivů. Překvapení střídá překvapení a stále se něco děje, ale zcela ústrojně bez tlačení na pilu. Když je čas na zvolnění, tak nastane. Když se hodí se do toho pořádně opřít, stane se. Někdy je to magické čarování, jindy radostný bigbít. Temnější kakofonie se snoubí s extatickým rockovým drivem a zkrátka to funguje dokonale.

P.S.: Ukázky z obou alb si můžete poslechnout v rámci pořadu Svět jiné hudby 2. 5. 2016 ve 22:30 na stanici Vltava nebo po premiéře v archívu Českého rozhlasu.

Yannis Kyriakides / Andy Moor: A Life Is A Billion Heartbeats

John Butcher / Andy Moor: Experiments With A Leaf

Unsounds (www.unsounds.com)