- Inzerce -

Z’EV – A Handful Of Elements

Z’EV – A Handful Of Elements

Cold Spring (www.coldspring.co.uk)

 

Stefan Joel Weisser alias Z’EV se v poslední době rozjel. Teprve okolo šedesátky spustil opravdovou lavinu vydaných nahrávek, které autora prezentují v úzké spolupráci s dalšími, často velmi známými hudebníky. Jen v poslední pětiletce se vitální bubeník pochlubil nahrávkami spáchanými ruku v ruce s Charlemagne Palestinem, Merzbow, Boydem Ricem nebo Orenem Ambarchim. Nejnovější počin A Handful Of Elements je ale sólová nahrávka, která zastihuje autora v tišším, i když stále nepopiratelně industriálním rozpoložení.

Hodinové album je rozděleno na pět částí, každá má přesně dvanáct minut a dvě vteřiny a postupně nám představí Z’EVovu sonickou podobu čtyř základních zemských živlů – země, vody, vzduchu a ohně. Poslední částí pan autor vykreslil svou představu duše. Už promo-text upozorňuje posluchače, že na A Handful Of Elements se dočkáme Stefanovy zklidněnější polohy. Američan prohrabal bohatý archiv svých nahrávek, začal s nimi manipulovat, dohrával k nim jemné industriální ruchy, a i z toho důvodu působí novinka jako ambientní vizitka sebe samého. Tam, kde normálně zní kaskády úderů, rozpíjí se sonická kostra do hlukové mlhoviny, kterou podpoří i statický background s velmi nenápadným „živým“ doprovodem.

Rituál v mnoha podobách se prolíná většinou natočeného Z’EVova materiálu. Nejnovější ambientní materiál je submisivní výpovědí jindy velmi exaltovaného muzikanta, který jakoby se před objekty nahrávek skláněl v tiché pokoře. Hluková koláž plná zkreslených hlasů v pozadí, zvuků vrtání, broušení a úderů do kovových sudů by jednoduše mohla být agresivnější sonickou výpovědí. Stefan ale zcela vědomě veškerou zpracovávanou energii usměrňuje, přidržuje jí při zemi, čímž celá nahrávka získává na mnoha místech nečekané vnitřní pnutí. A to je také největší deviza A Handful Of Elements – držet v šachu, aniž by bylo potřeba vynakládat hrubou sílu. Nic proti ní, ale takto je celé téma rozhodně zpracováno barevněji, atraktivněji.

 

Ukázka : https://soundcloud.com/coldspring/zev-terra