- Inzerce -

Jozef Krupa Quartet

Bratislavského bubeníka Josefa Krupu znají i čtenáři HIS Voice například jako člena formací Škvíry & Spoje nebo Ankramu. V březnu letošního roku představil světu také svůj vlastní kvartet pozoruhodného obsazení.

Klarinet a basklarinet tu má v rukou Branislav Dugovič (šíři jeho hudebního záběru dobře ukazuje třeba jeho sólová albová trilogie), na violoncello hraje taktéž mezinárodně proslulý Andrej Gál a s elektrickou kytarou bravurně experimentuje Michal Matejka, Krupův dlouholetý spoluhráč i z výše uvedených kapel.

Téměř půlhodinová pětidílná kolekce nám dávkuje různé přístupy k improvizaci. Rámována je kusy označenými jako Melódia. Ten první je baladicky táhlý, chytré kytarové ambientní nálady se tu postupně překlenou v hezky kolektivně rozvíjený romantický groove, ten závěrečný je potom veselou polyfonní hříčkou s připravenou rozvernou melodií.

V prostředních částech se ale setkáme s improvizací mnohem volnější, atonálnější a experimentálnější. Meditácia se ještě drží v klidnějších dynamických hladinách, ale její zdravá mírná neuróza má příjemný tah. Avšak podle autorů je i názvem Neurotická až další část, v níž si mezi hemžením rytmů, rychlých melodických úryvků a všelijakých pazvuků dokáže zajímavým způsobem vybudovat vlastní prostor i táhlejší melodický plán. Track Blúz napíná dlouhé minuty tichými atmosférami, samozřejmě že před bouří, v tomto případě ale s velice sofistikovanou okamžitou aranží. Příjemně komorní charakter produkci zůstává i při hodně zkreslené kytaře.

Z nahrávky čiší bezprostřednost a hravost mistrů v oboru a má velice příjemný zvuk. Vřele doporučuji k poslechu.

Jozef Krupa Quartet
(https://jozefkrupa.bandcamp.com)


Free Forms of Arts na Ponavě

Zelené žáby, udu i kontrapunkt hostí kavárny.

Zkouška sirén – Zvuky rajského kovu

Otec Dionysios Tabakis chválí Boha s elektrickou kytarou a umělou inteligencí.

Kyjevský kolektiv Opera Aperta a jejich empatické divadlo krutosti

Jak si představit operu vznikající ve válečných podmínkách? Lze vůbec o válce promlouvat prostřednictvím opery? 

Ticho a všechno kolem

Různé podoby „ticha a věčnosti“ na koncertě Konvergence.

Mlčící božský hlas aneb Návrat anděla

Tento text vznikl u příležitosti třetího výročí úmrtí Petra Rezka – jako vzpomínka na dávné časy a jako odpověď na jednu z posledních prací světlého myslitele a kongeniálního tvůrce.

Sametové podzemí v Pakulu

Jediný český koncert Velvet Underground se uskutečnil 13. června 1993.

Busking aneb Hledání

Ensemble Opera Diversa se rozloučil s koncertní sezonou ve vnitrobloku.

Masterclass s Barbarou Hannigan

Od niterného prožitku ke (zdánlivě) spontánnímu projevu.

Zkouška sirén – Putování mezi Rackem a Kuňkadlem

Hana Kotková, Salvatore Sciarrino a Luigi Nono v Národním technickém muzeu.

Opravit svět, který se rozpadá

Klavírista Daan Vandewalle zahraje v Příbrami.