- Inzerce -

Beneath: Vobes

Beneath: Vobes

PAN (https://p-a-n.org/)

 

Label PAN se na EP Vobes zřetelně přiklání směrem ke sféře taneční, ačkoliv jinak je široce rozkročený nad sférou spíše více než méně experimentální elektroniky. Beneath během jedenácti měsíců vykonal dlouhou cestu a z neznámého producenta se stal respektovaný tvůrce, zvaný do ctihodných klubů jako například Fabric.

Od začátku až do konce desky Vobes se drží ostré rytmy, basové útoky a hned v první skladbě Bored 2 přivítají grimeové samplovací orgie. Houseové tempo se proplétá s minimalistickým zvukem prvních dubstepových desek. Obdiv k jednoduchosti raného dubstepu ční snad z každého tracku, sám tvůrce přiznává silnou inspiraci produkcí Digital Mystikz či Kode9. Výživně kulaté basy posluchači nejvíce ocení pochopitelně při reprodukci náležitým sound-systémem, ale i doma si přijdou na své.

Tracky nezní přeplácaně, ale ani nedodělaně a díky rytmickým variacím sonický válečný stroj stále pokračuje v pohybu. Neúnavná synkopace bicích partů může připomenout propletené rytmy z dílny Shackletona nebo kanonýry britského d’n’b Source Direct. Samplovací sekaná je prováděna s obdivuhodným smyslem pro detail, příkladem budiž track One Blings, kde se hyperaktivní zvonečky střídají s dunivou basou a svůdný vokální sampl připomene houseové klenoty z New Yorku devadesátých let. Osobním favoritem je poslední track Stress 1, ve kterém drží celý track pohromadě syntetická smyčka vytažená snad z jakési zaprášené science-fiction. Pokud label PAN servíroval spíše exotičtější hudební pokrmy, Vobes je nahrávkou méně převratnou a docela podobně by mohla znít deset let stará deska z počátků dubstepové horečky. Zda je to dobře či špatně, posoudí odlišným způsobem posluchači zalezlí doma, jinak kluboví tanečníci a úplně jinak na reklamačním oddělení prodejce audiotechniky. Pozor na membrány v reproduktorech! Přesto EP Vobes není pouze retro vzpomínkou na dubstep staré školy. Na závěr už jen zbývá upozornit na malou ochutnávku: Beneathův nedávno zveřejněný a patřičně temný mix (https://soundcloud.com/beneath/ra407-beneath) pro Resident Advisor.

 

Ukázka EP zde: https://soundcloud.com/beneath/beneath-vobes-ep-pan51