- Inzerce -

Croatian Amor: Genitalia Garden

Croatian Amor: Genitalia Garden

Posh Isolation (https://poshisolation.net)

 

Dánský label Posh Isolation si svou produkcí kazet nezadá  s manufakturou. Projekt Croatian Amor tvoří Lohe Rahbek, spoluzakladatel labelu s kořeny v noisu, industriálu a také spoluúčastník velké části nahrávek, a Elias Bender Rønnenfelt z punkové skupiny Iceage. Chorvatský projekt ovšem vlastními slovy označují jako „bubble-gum industrial“, či „euro magic“.
Experimenty původně noisových umělců s postupy taneční muziky jsou v poslední době poměrně časté, na této kazetě toho ale z tanečna příliš nenajdeme. Zatlumený a filtrovaný kopák ve skladbě Under the Crown of Stars je asi jediná výjimka. Inspirace eurodance kolovrátky není ani tak v rytmech, jako spíše v “melodických” postupech, které jsou pochopitelně značně dekonstruovány. Krystalické syntezátorové linky připomenou leckterou reklamu z devadesátých let a na čistotě jim ubírá snad jen prohnání skrz použitou pásku a postarší kazeťák. Tyto jedovatě sladkobolné melodie jsou postupně zahalovány do oblaků šumů, vazbících efektů, zkreslení a pomalých přeryvů. Industriální pískot a klapot je vyvažován příjemným ambientem, a to vše koření nahrávky terénní, snad i interiérové, tlumené hlasy a občasný vokál. Lo-fi, ale s náležitou hrdostí. Při překrásně zmršených padech v Slim Stomachs se zbývá jen pomalu rozběhnout do moře. Trocha špíny a mořská atmosféra je slyšet v každé skladbě a o zasněné drony není nouze, halucinogenní repetice nenudí a zvuková masa se neustále proměňuje.

Přestože je způsob rozvíjení skladeb poněkud předvídatelný, nijak jim neubírá na působivosti. Také by se skladbám dalo vytknout to, že “nikam nevedou”, ale Amor v Chorvatsku si přece také nestanoví žádné jasné cíle. Chorvatská láska zkrátka jen tak nevymizí. Docela dost underground, ale taky dost povrchní, ostatně i undergroundový umělec mnohdy ocení dovolenou v Chorvatsku. Ale pozor, přeplněné pláže uprostřed sezóny připomínají zahrádky genitálií.