- Inzerce -

DJ Paypal: Sold Out

Novým přírůstkem na losangeleském nezávislém vydavatelství Brainfeeder (vedeném Stevenem Ellisonem aka Flying Lotus) je titul Sold Out od maskované producentské identity jménem DJ Paypal. Paypal tak navazuje na své předešlé EP Buy Now (LuckyMe, 2015). Tématika konzumu, obchodu, reklamy a bankovnictví i skrývání svébytného umění pod na internetu nadužívané znakové řetězce je zřejmě dlouhodobější inspirační sférou pro lehce absurdní humor nejen Paypalovou, ale i u jeho produkčních kolegů (namátkově DJ Mastercard). 

Jako obvykle u Brainfeederu jde i zde o skutečně velkou porci pestré a výživné hudební delikatesy. DJ Paypal se zde ukazuje jako mistr opravdu hodně lámaných a polyrytmickych beatů analogového charakteru, při samplingu ovšem naplno projeví svůj cit třeba pro soul, blues i freejazzovou i funkovou psychedelii a groovy africké i ty matematicky složitěji zadávané syntezátorům. 

Celkově jde vlastně o formát 2EP, dvě čtveřice tracků jsou i obsahově odlišné. První je práce čistě Paypalova a jde o stylově soudržnější “jazzovější” variace. Jak jen to nazvat, když už i škatulku “futurejazz” obsadilo cosi z minuleho století? Slyšíme tu čtyři ukázky úžasné invenční práce s polyritmickými elektronickými beaty i se samply v duchu psychedelického jazzrocku sedmdesátých let a i něco energických hardbopovych dechů. Elektronická produkce už zřejmě zase nabízí další inspirativní pole pro soudobé jazzové tvůrce, podobně jako se na konci minulého století chytli například Erik Truffaz či Medeski Martin & Wood drum’n’bassových rytmů.

Druha čtveřice je poněkud písňovější, avšak postshackletonovské komplikovanější vrstvení perkusivních struktur se tu vedle vokálů vejde naprosto přirozeně také. Druhá čtveřice je také plná hostů (DJ Taye, DJ Earl, Tielsie z klanu PC Music atd.). U soudobé popové produkce občas netušíme, kdy v posledních čtyřiceti letech mohla být natočena, a občas to lze poznat pouze podle masteringu. Zde máme historických inspirací a zvukových či žánrových zdrojů ještě více a zpracovány jsou rukopisem veskrze současným. Velice inspirativní.

DJ Paypal: Sold Out

Brainfeeder (https://www.brainfeedersite.com)