- Inzerce -

Hudební život na dálku

Pražské jaro v Brně, celosvětová meditace zvukem a terénní nahrávky z karantény. Pár tipů na kulturu v době izolace.

Chvílemi se může zdát až vyčerpávající množství všelijakých koncertů streamovaných z karantény, vystoupení pod okny a na střechách a dalších náhražkových aktivit. Ale nedá se nic dělat, nacházíme se v období, kdy živé koncerty ještě nějakou dobu zůstanou nedostupným zážitkem. Podle vládního harmonogramu se kulturní akce do padesáti osob budou moci opět konat od pondělí 8. června, což pro řadu experimentálních hudebníků vypadá jako den D. Samozřejmě záleží na tom, do jaké míry se rozhodneme takovému harmonogramu věřit a do jaké míry budeme mít sami odvahu na takové akce chodit. A pak jsou tu koncerty s ambicemi na větší počet účastníků. Takže i nadále bude třeba saturovat potřebu hudby z jiných zdrojů. Co se v nejbližší době nabízí?

Jednou z velkých akcí, které padly za oběť epidemii, je Pražské jaro. To se ovšem rozhodlo poskytnout alespoň částečnou náhradu a součástí této náhrady je i jeden z koncertů soudobé hudby. Brno Contemporary Orchestra si zároveň zapíše jedno prvenství, když přenese Pražské jaro do Brna. Ve foyer Janáčkova divadla bude 20. května hrát kompozice Pascala Dusapina, Olgy Neuwirth, Erkki-Svena Tüüra asvětovou premiéru skladby Zběsilost v srdci Jana Ryanta Dřízala. Sledovat to budeme moci na stránkách festivalu.

Newyorský soubor Bang On A Can musel zrušit Long Play Festival. Místo toho se chystá zveřejnit archivy svých akcí za třiatřicet let své existence. Jeho virtuální brány se otevřou na první máje pod názvem Canland. https://bangonacan.org/

Svůj archiv významně rozšiřuje také newyorský ISSUE Project Room. V souvislosti s epidemií začala tato organizace také objednávat u různých umělců terénní nahrávky, které následně streamuje pod názvem Isolated Field Recording Series. První položkou je dílo zvukového a filmového experimentátora skrývajícího se pod jménem Lary 7, jenž vytěžil krásné drony ze zvuků filmové techniky. Další dílo přibude tento čtvrtek.

 

A pokud se chcete zapojit do zpěvné meditace podle metody Pauline Oliveros, The International Contemporary Ensemble (ICE) a Music on the Rebound chystají na sobotu 25. dubna he World Wide Tuning Meditation. Stačí si nainstalovat aplikaci ZOOM, poslat žádost o pozvánku, ve správný čas nachystat sluchátka a mikrofon a následovat instrukce. Vše si můžete přečíst zde. https://www.musicrebound.com/pauline-oliveros-tuning-meditation