- Inzerce -

I.P.A.: I Just Did Say Something

Kořeny formace I.P.A. sahají do roku 2007, kdy norští hudebníci – saxofonista Atle Nymo, basista Ingebrigt Haker Flaten a bubeník Hakon Mjaset Johansen nahráli elektrizující verzi klasického alba Complete Communion od Dona Cherryho z roku 1966. Následně se k triu přidružil švédský trumpetista Magnus Broo a o dalších šest let později jeho krajan, vibrafonista Mattias Stahl. V pětičlenné sestavě vydali doposud dvě alba – Bubble (2014) a zatím nejnovější, loňské I Just Did Say Something . Jejich produkce má dodnes určitý pel šedesátých let a nezapírá jak esprit Dona Cherryho, ale třeba i Johna Coltranea. Na druhou stranu je však otevřena nejrůznějším vlivům. Na CD I Just Did Say Something tak najdeme i tradiční balinéské téma Sayembara, které Nymo transformoval do dokonalé fúze klasického free jazzu a world music. Nymova balada Naked O pak byla inspirována koncepčně a zvukově podle alba Bitter Funeral Beer z roku 1981 od švédského etnomuzikologa, bubeníka a skladatele Bengta Bergera, na níž ostatně na kapesní trubku hraje také Don Cherry. Tady je zase opravdu cítit esprit labelu ECM. Stahlovy kompozice reflektují ještě dávnější časy a odkazují třeba na Dukea Ellingtona, ale zároveň jsou taky částečně říznuté duchem ECM. Broo ve skladbě Sir William freakově koketuje s karibskými rytmy a v Barbro Violet se plíživě dostává v rámci tohoto opusu na asi nejavantgardnější pozici, aniž by uhnul od celkové koncepce. Haken je tu autorsky zastoupen zemitou titulní skladbou s výraznou melodií a zvyšující se kadencí, která ústí v až pěkně našláplý odvaz.

Takže by se mohlo zdát, že jsou to spíš všechno jen takové odvozeniny a parafráze, ale o tohle ani o pouhé pocty tady nejde. Tahle parta si s obrovskou nonšalancí pohrává s určitými motivy, které jsou dodnes nosné a je skvělé si je připomínat inovativní formou.

P.S.: Ukázky z tohoto alba si můžete poslechnout v rámci Světa jiné hudby na stanici Vltava v pondělí 20. března od 22:30 a posléze v audioarchívu pořadu. Dalšími interprety tu budou norští Pixel a finští Raoul Björkemheim eCsTaSy.

I.P.A.: I Just Did Say Something

Cuneiform Records (https://cuneiformrecords.com)