- Inzerce -

Lotte Anker / Rodrigo Pinheiro/ Hernani Faustino: Birthmark

Lotte Anker / Rodrigo Pinheiro/ Hernani Faustino: Birthmark

Clean Feed (www.cleanfeed-records.com)

 

Dánská saxofonistka Lotte Anker je naprosto univerzální hráčka, což dokázala mimo jiné spoluprací s věhlasnými muzikanty jako jsou Lisa Ullén, Phil Minton či Chris Cutler a Fred Frith a v neposlední řadě i českými kodaňskými residenty Martinem Klapperem a Jindřichem Biskupem.

Na CD Birthmark se spřáhla s vynikajícími portugalskými muzikanty – pianistou Rodrigem Pinheirem a kontrabasistou Hernanimem Faustinem. Rodrigo si mimo jiné získal ostruhy v portugalské verzi projektu Cobra Johna Zorna a Hernani má za sebou progrockovou minulost a oba jsou členové vynikajícího RED Tria. To vše se skvěle zúročilo na daném disku. Jsou to spontánní avant-jazzové improvizace s nádechem psychedelického bigbítu i meditativních poloh a rezonance tklivých věků i žářných zítřků. Lotte zde vzývá svými trylky dávno zašlé mýty i geometrickou sounáležitost a Rodrigo je na práh všech věcí uzemňuje nejtemnějšími tóny svého nástroje. Lotte je v těchto chvílích lkavá i zkoumavá. A laufy i poryvy na basu tu opravdu tvrdí muziku. Harmonie a disharmonie se prolínají ve vstřícných veletočích. Jednotlivé tóny pak vytvářejí spletitou (de)konstrukci a vynášejí z útrob nástrojů i mozkomíšní tkáně do nezvyklé hloubky.

Je to skvělý návrat k pradávným archetypům dimenzovaným do hlubin budoucnosti a vlastně free jazz postmoderního věku. Vzestupy a pády non plus ultra. Tohle je hudební geometrie přetavená do nových výšin a současně možná vskutku reflektující dávné vzory. Neuvěřitelně dynamizující kompakt, který vás nenechá vydechnout ani na chvíli. I když vše můžete vnímat i v meditativních pasážích úplně naopak. Tento opus je totiž procesem k poznání, roztavený do spousty mikrostruktur, v nichž se odehrávají dramatické zvraty beze slov na hranici podprahového vnímání a odkazují vás tak do embryonálního stádia se vším všudy. Finále je zcela uchvacující a naznačuje kontraapokalyptickou verzi zdejšího světa.