- Inzerce -

Portico Quartet: Live / Remix

Portico Quartet:  Live / Remix

Real World (www.realworldrecords.com)

 

Londýnská čtveřice Portico Quartet, která se dala dohromady v roce 2005, již dvakrát zazářila u nás v rámci festivalu Mladí ladí jazz (naposledy  letos 4. 4. v Paláci Akropolis). Jejich hudba se pohybuje na pomezí avantgardního popu i jazzu, elektronického light ambientu, komorní vážné hudby a jakési vnitřní world-music. Není tedy příliš divu, že si je vyhlédli dramaturgové labelu Real World, který kdysi zosnoval Peter Gabriel. Mimochodem Portico Quartet má ke Gabrielově hudební poetice (byť pravděpodobně nezáměrně) svou lehkou hravostí i jemnou naléhavostí hodně blízko. Naživo je to velice příjemný zážitek, což skvěle odráží i první disk dvojCD Live / Remix se snovou i živelnou atmosférou a dynamickým odpichem. Vše plyne v provzdušněných krystalických barevných plochách s mnoha různorodými ornamenty, jistou ponornou zádumčivostí i rytmickými ekvilibristikami, především na speciální nástroj Hang.

Technoprogjazz nové generace, který vyhovuje široké posluchačské základně, ale nepřesahuje únosnou líbivost, i když určité hitové ambice v rámci daného žánru (například ve skladbě Ruins) tu rozhodně nechybí. Elektronické a basové repetitivní moduly se zde umně proplétají s perkusivními vyhrávkami a neokázale tklivým saxofonem. Nejen třešničkou na dortu je pak skladba Steepless s hostující  švédskou zpěvačkou Cornelií, jejíž éterický hlas poněkud evokuje Björk nebo Enyu. Vše graduje divokou skladbou Dawn Patrol s příjemně neučesanými momenty a skvělým tahem na bránu včetně alternativního konce jako jakéhosi bonusu. Vůbec dramaturgicky mistrně vystavěný sled skladeb non plus ultra.

Kamenem úrazu je ovšem druhý disk, který posunuje tuto skvělou kapelu do rovin disca a rozmělňuje potenciál jednotlivých skladeb na prvočinitele, čehož důsledkem je v lepším případě kolovrátková nuda.