- Inzerce -

Robert Piotrowicz: Stara Szkoła Ze Złota / Old School Made Of Gold (12”)

Název nového EP Roberta Piotrowicze Stara Szkoła Ze Złota (Stará škola ze zlata) snad jaksi reflektuje typický Piotrowiczův zvuk, který je ke slyšení i na této nahrávce, původně z let 2010 a 2011. Piotrowiczův trademark jsou těžké nervní drony, pulzující podivným mikrotonálním životem. Stejně tak i na EP, které tvoří dvě skladby, každá v délce přibližně devět minut, otesává Piotrowicz hrubý kus zvuku a výsledkem jeho práce je drtivý sonický monolit, který v žádném případě nelze poslouchat jako kulisu, ale pro jehož poslech je nutné se vybavit soustředěností a jistou posluchačskou aktivitou. Nepřipraveného posluchače vcucne tato hudba jako sonická černá díra.

Tradičním – a jediným – nástrojem je tu modulární syntezátor. S typickou arpeggiovou bublaninou se tu ale nesetkáme, Piotrowiczovy syntezátory splétají podivuhodnou zvukovou síť z mnoha táhlých tónů, mezi nimiž se odehrává drobný mikrotonální pohyb ze strany na stranu. Drony někdy vyústí ve sbor apokalyptických trub (Calamitas), nebo naopak redukují v dýchavičný rytmický puls (Ice Walk).

Hudba Roberta Piotrowicze připomíná pozorování drobnohledného světa. Obraz který se rozostřuje a zase zaostřuje, ale jeho skutečné kontury nikdy nespatříme. Zároveň je ale majestátní a neproniknutelná, jako nějaký vesmírný šum, nebo záznam geomagnetické aktivity Země.

 

Robert Piotrowicz: Stara Szkoła Ze Złota / Old School Made Of Gold (12”)

Musica Genera / Bocian Records (https://www.musicagenera.nethttps://www.bocianrecords.com)