- Inzerce -

V karanténě do Berlína

Berlínská filharmonie nabízí zdarma program na mnoho hodin poslechu i pokoukání.

V posledních dnech a týdnech, s tím, jak se zpřísňují pravidla pro veřejný život, stále více umělců a institucí nabízí svou produkci v nových podobách, tak aby je bylo možno konzumovat doma. Lze předpokládat, že situace se ještě nějakou dobu potáhne a na podobné iniciativy tak budeme upozorňovat průběžně, dnes ale připomeňme instituci velkou a tradiční. Berlínská filharmonie existuje od roku 1882, od roku 2008 pak kromě svého slavného fyzického sídla disponuje i digitální koncertní síní. Za poplatek tak můžete shlédnout spoustu koncertů na špičkové úrovni. S nuceným přerušením koncertního provozu se orchestr rozhodl dát na nějaký čas veřejnosti vstup zdarma a stačí se jen do konce března zaregistrovat emailem, aby se vám otevřel depozitář plný hudby.

Navzdory převaze klasicko-romantického repertoáru je v Digitální koncertní síni dostatek programu i pro zájemce o hudbu aktuálnější. Po prohrabávání si dovolujeme doporučit pár kousků:

NONcerto pro lesní roh Richarda Ayrese, které je zároveň sportovním výkonem, Bruchstück, geträumt Friedricha Cerhy, Quatre Chants pour franchir le seuil Gérarda Griseyho. Od György Ligetiho tu najdeme hned několik skvělých kousků včetně málo hraného „ambientu“ Clocks and Clouds a kompletní opery Le Grand Macabre v režii Peter Sellarse. Jeden večer je sestaven komplet z děl Edgara Varéseho. Archiv obsahuje také filmy, mezi nimiž stojí za shlédnutí Crowd Out – A composition for 1000 voices od Davida Langa, připomínka doby, kdy se davy setkávaly tělo na tělo.

Celý archiv najdete zde: https://www.digitalconcerthall.com/