- Inzerce -

Videa na víkend – Jiná hudba v „normálních“ filmech

Kde tvůrkyně a tvůrci divných zvuků prosáknou do filmové produkce.

Že se umění považované za divné a okrajové může stát postupem času něčím běžně přijímaným, není nic nového. Proces je to samozřejmě nepředvídatelný a spletitý. Film coby vlivné médium v tom hraje důležitou roli. Podívejme se, jak se s ním někteří zástupci hudby spíše okrajové zapletli či zaplétají.

A začneme na pomezí popu a experimentu. Zpěvačka a skladatelka Björk si filmové plátno vyzkoušela v muzikálu Larse von Triera Tanec v temnotách se svou vlastní hudbou a objevila se i v těžko zařaditelném snímku svého někdejšího partnera Matthewa Barneyho Drawing Restraint 9. Aktuálně se můžeme těšit, že se objeví v připravovaném vikinském dramatu Roberta Eggerse The Northman. Režisér, který má za sebou zajímavé snímky The WitchThe Lighthouse, ji obsadil do role nazvané Slovanská čarodějnice. Ještě není známo, kdy bude film hotov, tak si zatím připomeňme, že Björk jako herečka debutovala v jiném filmu, kde šlo o čarodějnictví, The Juniper Tree.

A objevila se v islandském televizním filmu Glerbrot.

Diamanda Galás vyvolávala démony v klasickém zpracování Draculy.

A ďábelské hlasy stvořila i v méně známém filmu The Serpent and the Rainbow odehrávajícím se na Haiti.

Blixa Bargeld poskytl svůj hlas mumii ve verzi z roku 1999.

Dva roky před tím si zahrál i v obraze hlavního padoucha v německém televizním filmu Die Sieben Feuer Des Todes.

Celá sbírka představitelů experimentální hudební scény se objevuje ve filmu Decoder režiséra Jürgena Muschaleka. Objeví se tu FM Einheit, Mark Chung a Alexander Hacke z Einstürzende Neubauten, Genesis P-Orridge z Throbbing Gristle i spisovatel William S. Burroughs.

Film je momentálně k vidění zde:

https://www.youtube.com/watch?v=uE5_P96PdUc&ab_channel=AlitoD.

Mike Patton své hlasivky propůjčil nemrtvým tvorům v celkem mizerném filmu Já, legenda.

A asi jediný herecký pokus si střihnul ve filmu Firecracker.