- Inzerce -

Videa na víkend – Slovensko

V pondělí uplynulo čtvrt století od chvíle, kdy se rozdělily, alespoň formálně a politicky, cesty Čechů a Slováků. Posouzení toho, kdo na rozdělení vydělal a co by bývalo jiné, kdybychom zůstali spolu, by potřebovalo více prostoru v jiném médiu. Věnujme naším bývalým spoluobčanům vzpomínku alespoň skrze vybrané hudební kousky. Koneckonců můj malý vnitřní Čechoslovák se probudí právě vždy, když dozní česká hymna. Očekává po ní úderný nástup: „Nad Tatrou sa blýská…“

A u hymny můžeme začít. Melodii k ní poskytla lidová píseň Kopala studienku. Sborové podání lidových zpěváků si půjčíme z folklorní televizní show Zem spieva, která se tam těší pro Čechy těžko představitelnému diváckému zájmu.

A takto si ji přebral Vladimír Merta

A jeden hymnický federální mashup.

A je-li řeč o slovenské hudbě, neobejdeme se bez fujary. A více fujar je vždy lepší než méně fujar, včetně fujarového beatboxingu. (Byť tedy pán není ze Slovenska.)

A dvakrát fujara ve spárech soudobé hudby.

Multikulti mix fujary a gamelanu.

Na Slovensku ovšem vzkvétá i zcela nefolklorní hudba. Třeba v podání Quasars Ensemble, kteří hrají skladbu Petry Bachraté.

Vladimír Godár spojuje novoty se starobami.

A abychom nebyli tak přejemnělí, podívejme se na slovenský hlukový výsadek jménem Jamka v Londýně.

Jonáš Gruska je na HIS Voice frekventován celkem pravidelně, ale protože má poměrně čerstvé video k jedné skladbě z desky Spevy, není důvod jej vynechat.