- Inzerce -

Empirical: Connection

Počátky britské formace Empirical sahají do roku 2007, kdy vyšlo jejich eponymní album, jehož produkce se ujal hvězdný saxofonista Courtney Pine, který zde také hostoval ve čtyřčlenné dechové sekci.  Konvenční hard- bopovou instrumentaci pak zdůrazňoval klavír ve spojení s kontrabasem a bicími. Nicméně z původní sestavy nakonec zbyli jen saxofonista Nathaniel Facey a bubeník Shaney Forbes a na postu basy se objevil výkonný a nápaditý skladatel Tom Farmer a posléze obohatil a ozvláštnil zvuk souboru vibrafonista Lewis Wright. Svou pospolitost pak pilovali v programu věnovanému poctě Ericu Dolphymu, jehož skladby se objevily i na druhém počinu kapely Out´n´In z roku 2009. Autorský potenciál se krystalizoval na třetím CD Elements of Truth (2011) a na čtvrtém opusu Tabula Rasa (2013) si vyzkoušeli spolupráci s ženským smyčcovým Benyounes Quartet.

Jejich nejnovější  dílo Connection otvírá Farmerova signifikantně nazvaná skladba Initiate the Initiations, která dává jasně rozpoznat jeho rytmické cítění, které se v dalších titulech jako je zejména Driving Force rozvíjí do bohatých struktur, které otevírají dveře k dalším a dalším hudebním komnatám. To je zcela nejvýraznější v další případně pojmenované kompozici Maze, která je hudebním bludištěm s lehce pokřivenými zrcadly, v nichž se odráží a modelují jeho sonické nápady. Jako silná skladatelská osobnost se tu ovšem projevuje i Lewis Wright, který ve své křehce tajemné Lethe dokonale reflektuje magičnost řeky zapomnění a její omamné účinky. To souvisí i s jeho specifickou technikou hry na vibrafon, který do značné míry determinuje celkový sound kapely. Mnohdy plní jeho nástroj spíše funkci kláves, které vše podmalovávají a zhutňují. To ovšem neznamená, že se zcela vyhýbá rytmickému pojetí. Dokáže být naopak dramatický až expresivní, což dokumentuje především předposlední kus Mind Over Mayhem.

Connection působí již zpočátku svěže a vskutku skvěle propojeně, ale při prvních třech skladbách ještě můžete mít pocit, že to je “jen” brilantně zahraný a umně vystavený moderní jazz. Pak ovšem můžete začít vychutnávat opravdový esprit souboru s jeho nuancemi, které rozhodně sahají za hranice běžného post-bopu.

Empirical: Connection

Cuneiform Records (www.cuneiformrecords.com)