- Inzerce -

Szymon Klima / Piotr Wyležol / Adam Kowalewski: Lutoslawski Retuned

Jeden z nejznámějších polských skladatelů Witold Lutoslawski (1913 – 1994) byl ve svých počátcích ovlivněn pozdním romantismem. V roce 1954 byl požádán, aby vytvořil jednoduchou skladbu pro housle a piano, která by byla vhodným výukovým materiálem pro žáky středních škol. Nakonec však první verzi vytvořil pro piano a klarinet a v pozdějších mutacích z let 1955 respektive 1959 rozepsal svou pětidílnou suitu nazvanou Taneční preludia pro vícero nástrojů. Bylo to také jeho rozloučení s variacemi na folklórní hudbu a nadále se věnoval výbojům v oblasti aleatoriky, jenže to už je poněkud jiná kapitola, i když vlastně ne tak docela, protože klarinetista Szymon Klima použil právě jeho Taneční preludia k syntéze klasiky a improvizovaného jazzu.

Klima se ovšem nepouští do vod nějaké výstřední avantgardy a výchozí zdroj rozvíjí de facto v určitém neoklasicistním stylu. V první části tedy začíná opravdu až jakousi školskou rozcvičkou, ve druhé přechází k jazzové nonšalantnosti, ve třetí (ovšem už dle zadání) vystrkuje trošku růžky a pak se zase tu zklidňuje, tu trošku rozjede. Projekt, který vznikl v roce 2012, měl několik verzí za účasti různých hudebníků včetně věhlasného houslisty Robyho Lakatose. Na daném CD dostává velký prostor kontrabasista Adam Kowalewski, ani pianista Piotr Wyležol ovšem nezůstává pozadu. Když si poslechnete Lutoslawského originál, je vám jasné, že nejde o nějakou prvoplánově školometskou věc, ale vlastně dokonalý hravý materiál k dalšímu rozvíjení. Zúčastnění ho navíc berou s úctou i nadhledem a humorem a evidentně se při jeho volné interpretaci baví.

Třešinkou na dortu je pak závěrečná skladba s anglickým názvem Stroke of Luck, kterou Lustoslawski v padesátých letech napsal pod pseudonymem Derwid v rámci série vskutku tanečních kousků pro polský rozhlas. Tady se k triu přidává ještě basklarinet Piotra Barona, jenž vše dokonale doladí. Takže ve finále je to nejen milá pocta bezesporu velkému skladateli, jehož dílo má ovšem daleko silnější momenty, které žel přece jen už trochu upadávají v zapomnění. Ale možná i tenhle počin na něj může upozornit a přivést nakonec neznalé posluchače k jeho stěžejním opusům.

Szymon Klima / Piotr Wyležol / Adam Kowalewski: Lutoslawski Retuned

Hevhetia (https://www.hevhetia.com)