- Inzerce -

Videa na víkend – Heiner Müller

My jsme lid, Hamlet je stroj, muž je ve výtahu.

O víkendu se v Rakousku hrál muzikál Wir Sind das Volk, pod nímž je podepsána lahůdková autorská kombinace. Slovinská skupina Laibach totiž zhudebnila texty německého spisovatele a dramatika Heinera Müllera (1929–1995), který měl vždy blízko k zajímavé hudbě. Premiéra světová se konala již minulý rok, ale to nám nezabrání věnovat tento víkend několika literárně-scénickým krásám spjatým právě s Heinerem Müllerem.

Zde tedy nejprve ochutnávka z díla Wir Sind das Volk, jež mělo rakouskou premiéru poslední srpnový den na festivalu v Klagenfurtu…

…a ještě trailer.

V 90. letech si Müller udělal výlet do světa romantické opery a režíroval Tristana a Isoldu od Richarda Wagnera.

Hamlet-stroj, tedy Hamletmaschine, patří mezi již zklasičtělá díla v rámci moderního divadla. Slavné je samozřejmě provedení s hudbou Einstürzende Neubauten, ale v roce 2003 se ho chopilo i pražské Národní divadlo a jak si vzpomínám, Richard Krajčo v tehdejší inscenaci ukázal, že v něm vedle popového pseudopoety je i opravdový herec. Tady hamletovské fragmenty zpracovává berlínská (post)industrialistka Gudrun Gut.

Tady celé oratorium Georgese Aperghise.

A kousek z operní verze Wolganga Rihma.

Jedna z nejčastěji uváděných Müllerových her, Quartett, což je originální variace na slavný román Nebezpečné známosti, se naopak v operu proměnila v rukách italského skladatele Lucy Francesconiho.

Setkání dvou Heinerů, Müllera a Goebbelse, a výkvětu newyorského downtownu. Der Mann im Fahrstuhl.