- Inzerce -

Okouzleni zvukem

Nezkoušet, co už bylo vyzkoušeno. Tak zní motto trojice protagonistů, kteří se na slovenské hudební scéně pohybují na žánrově širokém spektru, zhusta spíše komerčním, ale nyní se prezentují výsostně experimentální tvorbou, jíž se průběžně věnovali poslední dva roky.

Nejmladší z trojice, bubeník (ale také příležitostný kytarista a baskytarista) Jakub Kačic, se podílí kupříkladu na projektech triphopového souboru Fallgrapp a jazzové legendy Petera Lipy. Klávesista (klavír, varhany, syntezátor, akordeon) Daniel Špiner spolupracoval s jazzovým a fusion kytaristou Andrejem Šebanem a nyní se pohybuje především v popu. Kytarista Daniel Salontay (na recenzovaném albu střídá akustické, elektrické a barytonové kytary, navíc používá i smyčce) již více než 20 let působí v alternativní kapele Longital, spolupracoval také se zpěváky Richardem Müllerem a Michalem Kaščákem, s elektronickou úderkou Neuropa a folkovou královnou Zuzanou Homolovou. Všichni tři se o společném projektu bavili několik let, a to z popudu Salontaye: „Oba znám jako fenomenální muzikanty, ale každý máme své stereotypy a byl jsem zvědavý, jak nám to zafunguje společně. Řekli jsme si tedy, že budeme hrát s pocitem, jako když se člověk poprvé dostane k nástroji a je okouzlen jeho zvukem. ZedzDžez je velmi rozmanitá hudba, ale vyžaduje deep listening. Kompletní nahrávka trvá dvě hodiny a třináct minut a lze ji streamovat jako trojalbum I.-II.-III. A pro fajnšmekry jsme připravili výběrové CD a LP.“

Ona „výběrovka“, kterou nyní recenzuji, obsahuje sedm skladeb (z celkových sedmnácti) a vyšla 9. července na značce Slnko Records, což je vydavatelství orientující se na alternativní a nezávislou slovenskou hudbu. Hned úvodní (a zároveň nejdelší skladba – 12:28) môže byť aj tak obnažuje přitažlivost hudby tohoto trojlístku naplno. Tříminutové entrée pärtovsky křehkého a melodického klavíru následují stále intenzivnějšími vpády ostatních, aby se vyřinula dynamicky proměnlivá směs minimalismu, ambientu, soudobé vážné hudby a jazzu. A není to ani zbla upocené, těžkopádné, naopak je to lehkoruké a lehkonohé, hudba plyne čistě, posluchače vzrušuje i vybízí k usebrání. Ve dvouminutovce dobrý deň, zabudol som na daňové se naprosto organicky mísí nymanovské piano a syntezátor s hustě polyrytmickými bicími a ambientem. Následuje je to úplne iné, ako som počul, keď sa to dialo, příjemně hravá skladba s postupným intenzivněním a hutněním jediného motivu. Výrazně ambientní je zajtra si to nevypočujeme a nahrávame ďalej, v následující ša normálne, netreba vojnu na dobrý zvuk piano cituje do okolního vření lidovku Tancuj, tancuj, vykrúcaj. Poté zaburácí crimsonovský nářez hyundai tu som, škoda veru a finále alba je ve znamení krystalické čistoty i špinavé živelnosti v meškaniel vyzretiel čakaniel, kde se snoubí hutný jazz-rock s nadýchaným ambientem. Milé překvapení, vskutku.

Daniel Salontay – Jakub Kačic – Daniel Špiner: ZedzDžez
Slnko Records https://www.slnkorecords.sk/